Svátek má: Havel

Zprávy

Velikost textu:

Pro Západ děsivé rakety „Zirkon" vstoupily prý do arzenálu ruské armády!

Pro Západ děsivé rakety „Zirkon" vstoupily prý do arzenálu ruské armády!

Do arzenálu ruských ozbrojených sil jsou již zahrnuty hypersonické rakety „Zirkon“ a rakety dlouhého doletu „Skif“, sdělil vedoucí výboru Rady federace pro obranu a bezpečnost Viktor Bondarev.

Test ruské hyperzvukové rakety "Zirkon"
22. listopadu 2017 - 04:20

Při výčtu výzbroje systémů ozbrojených sil, vojenské techniky a raket, rovněž uvedl jaderný křižník s výkonnými nadzvukovými raketami „Zirkon“ a raketami dlouhého doletu „Skif“, uvedl ruský list „Vzgljad“ s odkazem na zprávu TASS.

Deník upozornil, je to první zmínka o tom, že „Skif“ a „Zirkon“ jsou ve výzbroji ruských ozbrojených sil.


Nicméně se publikace postavila ke zprávě velmi opatrně. Podle ní Bondarev nemusel mít na mysli uvedení těchto nebezpečných zbraní do výzbroje. Zejména u „Zirkonů“ již bylo dříve oznámeno, že raketové křižníky zatím plánují přezbrojení těmito raketami v roce 2018, ale stávající lodě jsou vybaveny jinými zbraněmi. „Zirkon“ se měly stát zbraněmi těžkých jaderných raketových křižníků „Petr Veliky“ a „Admirál Nachimov“, stejně jako jaderné ponorky páté generace projektu „Husky“.

V roce 2017 bylo naplánováno dokončení státních testů rakety „Zirkon" a od příštího roku - zahájení jejich hromadné výroby, uvedl list.

Není tedy vyloučeno, že Bondarev měl právě na mysli dokončení testů, poznamenal deník.

Zároveň deník připomněl, že oficiální informace o raketě „Skif“ nebyly ve skutečnosti publikovány od roku 2013, kdy byly testovány.

Na druhé straně Rusko již Západ překvapilo, když ve válce proti teroristům v Sýrii úspěšně použilo křídlaté rakety systému "Kalibr" a to jak z volenských lodí, tak ponorek.

Dříve noviny „Vzgljad“ podrobně popsaly, že Rusko dosáhlo velkého úspěchu při vývoji nového typu zbraně - hypersonických. Raketa „Zirkon“ byla osmkrát rychlejší, než rychlost zvuku. Její testy rovněž vyvolaly znepokojení vojenských odborníků na Západě a zejména v USA. Největšího pokroku při vývoji hypersonických zbraní dosahují právě tři země – Rusko, Čína a Spojené státy.


Pokrok ve vývoji hyperzvukových raket vyvolává velké obavy. Odborníci upozorňují, že tyto střely nelze prakticky zničit současnou, byť i moderní, protiraketovou obranou. Hovoří rovněž o tom, že hyperzvukové  zbraně, třebaže nesoucí konvenční nálož, snižují hranici pro použití jaderných zbraní, protože svádějí svojí přesností a rychlostí k jejich překvapivému použití na strategické cíle protivníka, zejména na jaderné síly.

(kou, prvnizpravy.cz, vz.ru, foto: arch.)