Svátek má: Miluše

Zprávy

Velikost textu:

ORF: Americké sankce proti „Nord Stream – 2“ již v blízké budoucnosti!

ORF: Americké sankce proti „Nord Stream – 2“ již v blízké budoucnosti!

Washington se staví proti výstavbě ruského plynovodu Nord Stream-2 se všemi silami, uvedla rakousská televize ORF.

Ilustrační foto
22. května 2019 - 10:10

„V blízké budoucnosti" americký Kongres přijme zákon, který stanoví sankce proti evropským společnostem účastnícím se projektu, ujistil během své návštěvy v Kyjevě americký ministr energetiky Rick Perry.

S pomocí nových sankcí chce americká vláda zabránit výstavbě ruského plynovodu „Nord Stream-2“, poukázal rakouský televizní kanál ORF.

Jak řekl americký ministr energetiky Rick Perry během své návštěvy v Kyjevě, „v blízké budoucnosti“ bude ve Spojených státech schválen zákon, který stanoví sankce proti evropským společnostem účastnícím se projektu.

Podle Ricka Perryho je v USA velký odpor proti výstavbě ruského plynovodu. Kongres Spojených států přijme zákon a hlava Bílého domu, Donald Trump ho podepíše.

„V důsledku toho budou sankce uvaleny na Nord Stream 2,“ uvedl americký ministr.


Rusko již reagovalo na prohlášení amerického ministra energetiky a obvinilo Washington z „nekalé soutěže“. Rusko považuje za „nepřijatelné" jakékoli akce ze strany Spojených států, jejichž cílem je bránit realizaci projektu, řekl ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Rusko poukazuje, že se jedná o obchodní projekt, který stabilizuje energetické potřeby Evropy, zatímco USA z něj činí politický prostředek, zatímco chtějí v Evropě prosadit svůj zkapalnělý plyn.

Rakouský televizní kanál připomíná, že ruský koncern Gazprom převzal polovinu nákladů na výstavbu Nord Stream - 2.

„Druhá polovina je financována pěti evropskými energetickými společnostmi: dceřinou společností BASF Winterschall, Uniper, Royal Dutch Shell, francouzskou Engie a rakouskou OMV,“ uvedla ORF.

(kou, prvnizpravy.cz, orf.at, foto: arch.)