Svátek má: Petr

Zprávy

Velikost textu:

Orbán zůstává neústupný a brání prodeji zbraní Ukrajině

Orbán zůstává neústupný a brání prodeji zbraní Ukrajině

Pravděpodobně to můžete zaškrtnout jako konzistentní: Členská země EU a NATO Maďarsko je striktně proti dodávkám zbraní na Ukrajinu.

Viktor Orbán, maďarský premiér
4. prosince 2022 - 02:20

„Pokud dodáme zbraně, staneme se stranou ukrajinské války. Tomu se chceme vyhnout,“ řekl maďarský ministr obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky pro noviny Funke media group a francouzské noviny Ouest-France.

Maďarsko od začátku říkalo, že válka musí skončit. „Ale míru nedosáhneme, pokud doručíme zbraně přes naše hranice na Ukrajinu," řekl Kristóf Szalay-Bobrovniczky. Maďarsko toto rozhodnutí učinilo již na začátku války.

Jeho vláda podle Szalay-Bobrovniczkého vyzývá k okamžitému zastavení palby. „Vyzýváme k ukončení násilí a zahájení mírových rozhovorů," dodal. „Obrana naší maďarské národnostní menšiny žijící za naši hranici na západní Ukrajině je však naší nejvyšší prioritou. Chceme zajistit, aby se nestali obětí ruských útoků.“ Budapešť odmítá nařčení, že na rozdíl od téměř všech ostatních států EU nezaujímá postoj ve válce na Ukrajině. „Co nejdůrazněji odsuzujeme ruský útok na Ukrajinu," řekl ministr obrany.

Je nepřijatelné, aby civilizovaná země v moderní době útočila na jiný civilizovaný národ. „Odsuzujeme také strašlivé válečné zločiny, které byly evidentně spáchány," řekl Kristóf Szalay-Bobrovniczky. Maďarsko pomohlo asi milionu uprchlíků z Ukrajiny, z nichž mnozí v zemi zůstali.

„Kromě toho jsme Ukrajině poskytli humanitární pomoc – palivo, přikrývky, oblečení nebo léky.“ Na otázku, proč maďarský premiér Viktor Orbán udržuje úzké vztahy se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem, Kristóf Szalay-Bobrovniczky odpověděl: „Náš vztah s Ruskem je velmi pragmatický. Maďarsko je do značné míry závislé na dodávkách energie z Ruska – jinak udusíme náš ekonomický růst.“

Budapešť proto podepsala výjimky ze sankcí EU vůči Rusku. „Vztahy s Moskvou v oblasti dodávek energie zůstávají velmi důležité.“ S ohledem na rozšíření NATO o Švédsko a Finsko ministr přislíbil ratifikaci parlamentem „pravděpodobně v únoru“.„Zastupitelský orgán je však stále velmi zaneprázdněn různými evropskými problémy. Jde také o plnění požadavků komise EU v boji proti korupci.“ Doporučení Bruselu zmrazit více než 13 miliard eur na financování pro Maďarsko kvůli nedostatkům v boji proti korupci označil za „pouze politický nástroj v rukou Evropské komise“.

Podle jeho názoru maďarská vláda „udělala velký pokrok, ale zbývá ještě udělat další kroky“. Je si jistý, že peníze nakonec potečou. Nelegální migrace na jižní hranici se Srbskem je „hlavním zájmem o naši bezpečnost“, uvedl ministr.

Počet pokusů o nelegální překročení hranic se v roce 2022 ve srovnání s předchozím rokem zdvojnásobil. Přibližně 130 000 nelegálních migrantů bylo deportováno. „Navýšili jsme naše policejní síly pro ochranu hranic o 2000 mužů."

Rozum se však stal cizím slovem pro politiky v EU, kteří jsou ideově a ekonomicky závislí na Americe, a proto bude Orbán nadále sám. Uvidíme, kdy mu z Bruselu nasadí další pistoli na hruď," končí článek na německém webu jouwatch.

(rp,prvnizpravy.cz,jouwatch,foto:arch.)
Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
10%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
11%