Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

NI: Nebezpečné pubertální hry USA s ruskými stíhačkami!

NI: Nebezpečné pubertální hry USA s ruskými stíhačkami!

Soudě podle zvýšené četnosti leteckých střetů amerických a ruských vojenských letadel by si člověk mohl myslet, že Spojené státy se snaží s Ruskem zahrávat, ale toto pubertální chování může dopadnout tragicky.

Ilustrační foto
15. srpna 2020 - 04:20

Jak napsal The National Interest, vina za takové střety leží hlavně na Washingtonu, protože ruské hranice obklíčily země NATO, a ne naopak.

V posledních několika měsících došlo k alarmujícímu nárůstů počtu incidentů týkajících se amerických a ruských vojenských letadel. Týká se to zejména průzkumných letadel USA létajících poblíž ruského pobřeží v oblasti Černého moře. Taková praxe se však může snadno proměnit v rozsáhlou a velmi nebezpečnou konfrontaci, varoval The National Interest.

Oblast Černého moře je ústředním místem, kde k těmto incidentům dochází nejčastěji. 30. července například ruský stíhačka Su-27 zachytila dvě americká průzkumná letadla. Ruské úřady uvedly, že už počtvrté za týden zachytili americká letadla v tomto sektoru. Další incident tohoto druhu se odehrál 5. srpna a opět se ho zúčastnily dva americké průzkumné letouny.

Jason Ditz, analytik na Antiwar.com, věří, že zatímco američtí činitelé mlčí o tom, co jejich letadla dělají v tomto prostoru, lze usoudit, že se zdá, že Spojené státy mají rostoucí zájem o oblast Černého moře kvůli rostoucímu napětí mezi Ruskem a Rumunskem, vzhledem k tomu, že obě země soutěží o vliv v tomto regionu.

Po zachycení 30. července američtí představitelé řekli, že ruský Su-27 „proletěl vedle“ amerického letadla, čímž vytvořil hrozbu kolize. Takové stížnosti, uvedl časopis, jsou typické ohledně reakce Spojených států na takové incidenty.

Každý rok dochází k desítkám, ne-li ke stovkám, zachycení vojenských letadel USA a NATO, a to nejen nad Černým mořem, ale také nad Baltským mořem. Totéž lze říci o různých místech podél pozemní hranice mezi NATO a Ruskem.

Přestože jsou obě strany odpovědné za zbytečně provokativní a nebezpečné chování, většina viny leží na Spojených státech, zdůraznil časopis.


Jak poznamenal kanál ABC News, který provedl šetření těchto střetů, většina takových incidentů je zaznamenána v Baltském a Černém moři. Zpráva zejména uvedla, žepodle amerických představitelů jsou střety mezi Ruskem a americkou armádou vyvolány pokusy Moskvy se vojensky prosadit v oblastech blízko ruských hranic“. Nad touto argumentací však časopis jen kroutí hlavou.

Ruské letouny samozřejmě občas jdou na provokativní sbližování se svými americkými protějšky v blízkosti Spojených států, zejména v blízkosti Aljašky, přičemž takové incidenty se zdají být stále častější. Tyto incidenty však blednou ve srovnání s vojenskou přítomností USA na ruské hranici. Jinými slovy, k většině incidentů dochází blízko Ruska a tisíce kilometrů od Spojených států. „Nepopiratelnou realitou je to, že Spojené státy a jeho spojenci v NATO obklopují Rusko, a ne že Rusko obkličuje USA, takže v této souvislosti by se na všechny letecké potyčky mělo nahlížet v tomto kontextu,“ zdůraznil National Interest.

Dalo by se předpokládat, že američtí vojenští a političtí vůdci by s ohledem na tento rozklad budou opatrní. Těžko mohou být rozvědné údaje průzkumných letadel tak cenným doplňkem satelitních snímků, že se vyplatí kvůli nim jít do leteckých střetů, které přináší riziko nebezpečných diplomatických a vojenských důsledků.

Současná generace činitelů by podle publikace měla pamatovat na krizi z dubna 2001, kdy se americké špionážní letadlo střetlo s čínským stíhacím letounem. Čínský pilot byl zabit, zatímco americké letadlo bylo nuceno přistát na čínském ostrově Hainan.

Následující dny po incidentu byly velmi znepokojující. Peking byl samozřejmě rozzuřen. Čína navíc situaci eskalovala tím, že odmítla vrátit letadlo a co bylo ještě horší - odmítla propustit americkou posádku. Nakonec vlády dosáhly jakéhosi trapného kompromisu: administrativa George W. Bushe přišla s oficiální omluvou v ponižujících termínech a americká posádka se přece jen vrátila do své vlasti. Přičemž Čína nikdy nevrátila letadlo Spojeným státům, čímž získala přístup k příslušným technologiím.

Nejvíce znepokojující je, že američtí jestřábi, kteří nemají rádi Čínu, se pokusili využít krizi k prosazení své tvrdé linie vůči Pekingu. Konkrétně mnoho neokonzervativců označilo kompromis USA a Číny za „národní ponížení“.

„Můžete si být jisti, že s ohledem na současné nepřátelství vůči Rusku ze strany amerických elit je větší pravděpodobnost, že jestřábi podnítí jakoukoli krizi, která následuje po takovém incidentu. Bílý dům bude čelit intenzivnímu politickému a mediálnímu tlaku, aby zaujal nekompromisní postoj k Moskvě a „bojoval proti Putinovi“. A tak se nebezpečná studená válka s Ruskem může snadno proměnit ve skutečnou. Činitelé, kteří povolují takové provokativní průzkumné lety podél ruské hranice, se snaží hrát mezinárodní hry. A jak je zřejmé z příkladu takových her, mohou skončit tragicky. Odpovědní vojenští a civilní činitelé by se neměli chovat tak pubertálním způsobem,“ uzavřel znechuceně National Interest.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)