Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Newsweek: Trump navrhl převést břemeno boje proti IS na Rusko!

Newsweek: Trump navrhl převést břemeno boje proti IS na Rusko!

Prezident Donald Trump navrhl převod válečného břemene boje s ISIS na Rusko, Írán, Irák a Sýrii.

Donald Trump, prezident USA
27. února 2020 - 10:15

A namísto toho se zaměřit na udržení americké kontroly nad ropnými poli v oblasti, píše Newsweek. Současně americký vůdce připomněl, že USA stahují své jednotky ze Sýrie a kontingenty ponechávají pouze na „malých horkých místech“.

Během projevu v indickém Dillí Trump prohlásil, že „nikdo neudělal více pro boj s IS na Blízkém východě, než on“. „Zároveň by to však mělo Rusko udělat, Írán by to měl udělat, Irák by to měl udělat, Sýrie by to měla udělat," řekl. Kromě toho americký vůdce věnoval Íránu zvláštní pozornost a připomněl, že „Írán nenávidí IS a musí to udělat“.
 
„Odvedli jsme skvělou práci, skutečně jsme stáhli naše jednotky ze Sýrie, s výjimkou malých horkých míst, která plánujeme rozpracovat," dodal prezident. „Získali jsme kontrolu nad ropou a vojáci, kteří tam jsou, ji hlídají."

 
Podle něj si USA v Iráku a Afghánistánu ponechají „malý kontingent“, ale budou i nadále „stahovat a přemisťovat jednotky“.
 
Trumpova prohlášení upoutala pozornost íránského ministra zahraničí Mohammada Javada Zarifa, který ve slovech amerického vůdce uviděl přiznání toho, co „všichni víme: americké jednotky jsou v Sýrii, aby „kontrolovaly ropu“, a Rusko, Sýrie a Írán pak mohou bojovat proti IS“. Zároveň Zarif připustil, že Írán opravdu „nenávidí IS“.
 
Ministr také kritizoval Trumpovo tvrzení, že jeho síly pomáhají v boji proti džihádistům, a zdůraznil rozhodnutí amerického vůdce zabít Kásima Sulejmáního, hlavního generála Islámských revolučních gard. „Ale USA nejen nebojovaly proti ISIS; zbaběle zabili jejího nepřítele číslo 1 - to potěšilo pouze komplice Trumpa a IS,“ napsal Zarif na Twitteru.


Sulejmání byl jedním z prvních, který reagoval na rychlý vzestup „Islámského státu“ v Iráku a Sýrii, pomáhal silám místní vlády a Kurdům a mobilizoval šíitské milice. Když americká koalice zasáhla do záležitostí Iráku a Sýrie v roce 2014, Washington a Teherán sledovaly v Iráku stejné cíle, ale skončily na opačných stranách barikád v Sýrii.
 
Irák a Sýrie vyhlásily na konci roku 2017 vítězství nad IS, stejně tak USA. Zbytky teroristické skupiny však nadále fungují; napětí mezi místními, regionálními a mezinárodními silami bude pokračovat, dodává Newsweek.

(kou, prvnizpravy.cz, newsweek.com, foto: arch.)