Svátek má: Drahoslava

Zprávy

Velikost textu:

Německý Stern označil ruskou protiraketu za „zbraň soudného dne“

Německý Stern označil ruskou protiraketu za „zbraň soudného dne“

Nejnovější ruská raketa systému protiraketové obrany PRS-1M je nejrychlejší raketou na světě a může se stát „skutečnou zbraní pro soudný den“, napsal německý časopis Stern.

Start ruské hyperzvukové protirakety PRS-1M
15. června 2019 - 04:20

„Závody ve zbrojení velkých mocností nepřetržitě pokračují. V současné době se zdá, že Rusko má náskok zejména v oblasti rychlých raket, které se týkají hypersonických zbraní,“ napsal autor článku.

Jak je uvedeno v publikaci, hovoří se o ruské protiraketové PRS-1M, která byla vytvořena pro případ možné jaderné války.

„Tato protiraketa ... je navržena tak, aby zachytila rakety USA a chránila Moskvu a další města," uvedl článek. Tyto rakety jsou součástí protiraketového systému A-135, který má několik typů raket. Mohou být vypuštěny buď ze sila nebo z transportéru.

Zároveň upozornil, že rychlost rakety může dosáhnout 4 km/s (tedy asi 14.500 kilometrů za hodinu), a dosah střely je 350 kilometrů a blížící se rakety mohou být zachyceny ve výšce 50 kilometrů. Aby byla umožněna enormní rychlost, byl vyvinut speciální tepelný štít a celá elektronika byla přepracována tak, aby vydržela zrychlení 300krát větší než gravitační síla.


Nicméně není zaměřena proti letadlům ani řízeným střelám (jako systémy S-400 či konstruované S-500), ale výhradně proti balistickým jaderným raketám.

„PRS-1M je skutečně zbraň, která může být použita pouze ve válce, která zničí svět,“ upozornil autor.

Nedávno ruská armáda oznámila úspěšný test této protirakety, přičemž se ukazuje, že se Rusko silně zaměřuje na vzdušnou obranu. Reaguje tak tak posílení systému americké protiraketové obrany poté, co Spojené státy jednostranně odstoupily od smlouvy ABM.

Přitom časopis Military Watch hlásil, že americký raketový obranný systém není dostatečně modernizovaný, aby vydržel útok moderních ruských a čínských raket.

Publikace uvedla, že americká síť protiraketové obrany se skládá ze čtyř hlavních systémů - Patriot, AEGIS a AEGIS Ashore, THAAD a GMD (ty jsou výhradně na území USA).

Přičemž jsou možnosti i těch nejvyspělejších systémů - Patriot - omezeny.

Patriot používá především „horký“ start raket, zatímco v ruské S-300 používá systém „studeného“ startu.

Americké systémy tak nemohou útočit na nepřátelské mezikontinentální balistické rakety v raných fázích, ani v hustých vrstvách atmosféry.

Autor materiálu připomněl, že v roce 2017 americký AEGIS nemohl zachytit raketu KLDR „Hwason-14“ a vyjádřil pochybnosti o schopnosti amerických raketových obranných systémů odolávat ruským raketám „Avangard“. Ta dosahuje při pádu na cíl na zem více než dvacetinásobek rychlosti zvuku, šance na zachycení zůstávají blízko nuly, konstatoval časopis.

(kou, prvnizpravy.cz, stern.de, foto: arch.)