Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Německo a Británie chtěly, aby se Rusko stalo členem NATO

Německo a Británie chtěly, aby se Rusko stalo členem NATO

Bílý dům odtajňuje diplomatické dokumenty z 90. let. V 90. letech Německo a Britové chtěli, aby se Rusko připojilo k NATO. Podle dokumentu, který Washington odtajnil, považovali vstup baltských republik do Aliance za příliš nebezpečný.

Ze zasedání NATO
14. února 2020 - 07:20

V posledních několika hodinách zveřejnilo Wilsonovo centrum, výzkumné středisko v hlavním městě USA, několik dokumentů z archivů Bílého domu o evropské politice, které prováděl prezident Bill Clinton v první polovině 90. let. V Onetu.pl byl popsán neobvyklý záznam schůzky Clintona s prezidentem Lechem Wałęsou v roce 1993.

Nyní zveřejňujeme tajné memorandum z července 1995, ve kterém americký prezidentský bezpečnostní poradce Anthony Lake popisuje Clintonův postoj a západní Evropy k rozšíření NATO o středoevropské země.

Lake v něm píše, že ačkoli „obecně naši evropští spojenci podporují rozšíření NATO jako způsob, jak rozostřit umělé hranice na kontinentu způsobené studenou válkou“, nejedná se o univerzální podporu. Lake píše, že Velká Británie a Německo jsou toho názoru, že by Aliance měla zvážit přijetí Ruska s těmito zeměmi.

Navíc, Berlín a Londýn v polovině roku 1995, tj. Čtyři roky před skutečným rozšířením NATO o Polsko, Českou republiku a Maďarsko, byly toho názoru, že „vstup do Aliance pobaltských republik bude vždy kvůli ruské opozici v těchto zemích příliš nebezpečný“. Jak víme, Litva, Lotyšsko a Estonsko se nakonec staly členy NATO pět let po vstupu Polska.

Berlín si obecně myslel, že s rozšířením NATO není co spěchat. Lake píše prezidentovi USA, že Německo navrhlo, že „rozšíření Aliance by mělo proběhnout souběžně s rozšířením EU“, což by ve skutečnosti znamenalo - přiznává poradce prezidenta USA - odložení přistoupení Polska, České republiky a Maďarska k Alianci o několik let později. Rozšíření EU je mnohem složitější postup než rozšíření NATO, a proto se země střední Evropy staly členy Unie až několik let po vstupu do Aliance.


Lake popisuje váhání evropských spojenců i Kanady mezi rychlejším vstupem nových zemí do NATO a podporou ruských reformátorů, jak je vnímají politici shromážděni kolem ruského prezidenta Borise Jelcina. Proto západní Evropa naléhala na Washington, aby neoznámil plány rozšíření před prezidentskými volbami v Rusku v roce 1996.

Stalo se to také - USA oznámily svou připravenost rozšířit NATO po těchto volbách a Německo se vzdalo procesu rozšiřování NATO a EU. Pobaltské země nebyly v první fázi rozšíření NATO ani Slovensko, které mělo v té době problémy s demokratickým systémem.

Odtajněné dokumenty v USA také ukazují, kolik času a energie Německo vynaložilo na provádění politiky vůči Polsku. Mezi tyto dokumenty patří zpráva ze setkání v roce 1994 o vracení domů velvyslance USA v Německa Richarda Holbrooke s kancléřem Helmutem Kohlem. Část setkání je věnována Polsku.

„Někdy podceňujeme Poláky a jejich obavy o to, jak vnímají Německo východ,“ cituje Kohl amerického diplomata, který byl již jedním z nejžhavějších příznivců rozšíření NATO v amerických úřadech.

Kohl řekl Holbrookeovi o schůzce s novým šéfem polské diplomacie Andrzejem Olechowskim, který zahájil svůj první rozhovor s kancléřem na jedné z polských novin, kde fotografie všeobjímajícího Kohla a Jelcina měla skvělý název: „Co to znamená pro Polsko?“.

„Bez ohledu na to, zda je to racionální nebo ne, Poláci budou vždy pečlivě sledovat, zda Rusko a Německo neučiní nějaká rozhodnutí škodlivá pro Polsko," cituje Kohla Amerykanin.

(rp,prvnizpravy.cz, onet, foto:arch.)