Svátek má: Drahoslava

Zprávy

Velikost textu:

Muženko: V roce 2014 ukrajinské letectvo napadlo i civilní konvoj

Muženko: V roce 2014 ukrajinské letectvo napadlo i civilní konvoj

V roce 2014 ukrajinské letectví omylem napadlo konvoj dobrovolnického praporu Donbas, uvedl v rozhovoru pro televizi UATV bývalý šéf generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny Viktor Muženko.

Viktor Muženko, bývalý šéf generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny
17. června 2019 - 09:01

Podle něj k incidentu došlo, když prapor postupoval k útoku na město Popasna u Luganska. Muženko poznamenal, že v konvoji dobrovolnického praporu Donbas byla vojenská i civilní auta.

„Piloti viděli tento konvoj, kde byly i civilní vozidla, školní autobusy a tak podobně,“ řekl Viktor Muženko.

Dodal, že útokem nebyl nikdo zraněn. K tomu Muženko poznamenal, že po incidentu se konal soud. Generální štáb podle něj nevěděl o přesunu bojovníků praporu Donbas, protože v té době byl prapor kontrolován operačními skupinami ministerstva vnitra a nebyl součástí ozbrojených sil.

Podle bývalého šéfa generálního štábu, po této události, začali vojáci malovat bílé pruhy na vojenské automobily, aby ukrajinští letci pochopili, kdo jsou jejich vojáci.

Dne 21. května ukrajinský prezident Vladimír Zelenskij podepsal dekret o odvolání šéfa generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny Viktora Muženka. Na jeho místo byl jmenován Ruslan Chomčak.


Tisková tajemnice ukrajinského prezidenta Julija  Mendelová přiznala že ukrajinské ozbrojené síly zabíjejí obyvatele Donbasu.

V dubnu 2014 zahájil Kyjev vojenskou operaci proti samozvané Luhanské a Doněcké republice , které vyhlásily nezávislost po převratu na Ukrajině. Diskutuje se o otázce řešení situace na východě země, a to i během zasedání kontaktní skupiny v Minsku. Od září 2014 již byly přijaty tři dokumenty, které upravují kroky k odstranění konfliktu. Stále však probíhají střety mezi stranami. V červnu se ozbrojené síly Ukrajiny přiblížily k Doněcku  na vzdálenost až 250 metrů.

Podle ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského, jeho klíčovým úkolem jako hlavy státu je ukončit boje v Donbasu. K tomu zplnomocněnec Ruska v kontaktní skupině Boris Gryzlov poznamenal, že nová ukrajinská správa nesplňuje své sliby o míru.

(rp,prvnizpravy.cz,youtube uatv,foto:arch.)