Svátek má: Leopold

Zprávy

Velikost textu:

Libye: Rakety na protivládní základně maršála Haftara patří Francii

Libye: Rakety na protivládní základně maršála Haftara patří Francii

Fotografie pořízená 28.června 2019 ukazuje vůz vybavený odpalovačem raket, nalezeným silami libyjské vládní unie (GNA) po osazení města Gharyian, jižně od Tripolisu, který byl dříve v rukou vojska maršála Chalifa Haftara

Vůz vybavený odpalovačem raket
11. července 2019 - 09:01

Americké rakety objevené silami loajálními vládě národní jednoty (GNA) v Libyi na základně vojáků maršála Haftara patří Francii, uznalo ve středu francouzské ministerstvo obrany.

„Rakety Javelin nalezené v Gharsku (západ) vlastně patří k francouzské armádě, která je koupila ve Spojených státech," řekla Paříž a potvrdila odhalení z New York Times.

New York Times. v úterý připisoval Francii vlastnictví těchto tří amerických protitankových raket Javelin, které padly do rukou bojovníků libyjského maršála  Chalifa Haftara, zatímco Libye je postižena. zbrojním embargem, kontrolovaným OSN.

„Tyto zbraně byly určeny pro obranu francouzské jednotky, k boji proti terorismu," vysvětluje francouzské ministerstvo ozbrojených sil, což potvrzuje přítomnost francouzských sil na libyjském území.

Nicméně, tyto "poškozené" rakety byly "dočasně uloženy ve skladu a připraveny ke zničení" a "nebyly předány místním silám", ujišťuje Paříž, která popírá, že by je poskytla vojákům. maršála Haftara, aniž by vysvětlila, jak mohly rakety skončit v jejich rukách.

Tyto zbraně byly „vlastněny našimi silami pro vlastní bezpečnost“ a „nikdy neexistovala otázka prodeje, poskytování nebo půjčování nebo převádění těchto zbraní komukoli v Libyi“, trvá na svém francouzské ministerstvo ozbrojených sil.

Rakety Javelin byly původně z dodávky do Spojených arabských emirátů, které to ale silně popírají. V červnu OSN obnovila jednoletou evropskou operaci na kontrolu zbrojního embarga vůči Libyi, která bude trvat po dobu dvou měsíců.


Pokud jde o Libyi, „dohodli jsme se na potřebě podporovat úlohu OSN a usilovat o dosažení rychlého příměří a návratu k jednacímu stolu“. Podle Conteho je zapotřebí „inkluzivního procesu“, aby bylo dosaženo cíle „okamžitého odstranění nepřátelských akcí a stabilizace Libye“.

Vladimir Putin  připomněl, že Rusko má s Itálií "tradičně vzájemně výhodné vztahy", v Libyi potřebujeme "příměří", Rusko s Itálií sdílí cíl "stabilizace". A dodal: "Podporujeme jednání s Fayezem al-Sarrajem i s Chalífou Haftarem".

"Nebylo by špatné připomenout si, jak to vše v Libyi začalo. Kdo zničil stabilitu Libye? Podle mě to bylo rozhodnutí NATO. A teď vidíme výsledek. Zaznamenali jsme chaos a boj mezi různými polovojenskými skupinami. Musíme hrát stabilizační roli,“ připomněl Vladimir Putin.

„Vojenská řešení nikam nevedou, především je to předehra k obtížnému řešení humanitárních krizí. Itálie má hluboké znalosti o Libyi, bohužel jsme byli dobrými proroky: mezníková iniciativa v této souvislosti nemohla vést k nadějnému výsledku,“ pokračoval Putin.

Libye, země bohatá na ropu prožívá další krizi v chaosu, který v této severoafrické zemi panuje od svržení diktátora Muammara Kaddáfího za podpory Západu v roce 2011. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety.

V roce 2015 se podařilo OSN vyjednat dohodu, která vytvořila tzv. prezidentskou radu vedenou Fájizem Sarrádžím. Jeho vláda získala mezinárodní uznání, ale nedokázala ovládnout celou Libyi.

Postupně se tak vytvořily dvě paralelní struktury na západě i východě – od armády přes centrální banky až po národní ropné společnosti.

V únoru se přitom zdálo, že by se mohla Libye stabilizovat. Obě mocenské struktury se dohodly na volbách a sjednocení, detaily měly být dojednané na národní konferenci.

Jenže k té nakonec nedošlo, protože Haftarova armáda zahájila na počátku dubna tažení na Tripolis. Podle agentury Reuters hrozí, že nejnovější boje přeruší obchodování s ropou a přinesou mocenské vakuum, kterého se pokusí zneužít islamisté. V zemi s více než šesti miliony obyvatel by tak opět mohla získat větší vliv teroristická organizace Islámský stát.

(rp,prvnizpravy.cz,lexpress,foto:lexpress)