Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Konečně státotvorně pozitivní téma – holčičí vložky

Konečně státotvorně pozitivní téma – holčičí vložky

Novým (byť relativně krátkodobým) politickým tématem jsou státem rozdávané menstruační vločky. První reakcí na rozdávání vložek, se kterou jsem se setkal, byl smích. Čili překvapení z nesystémového řešení na vládní úrovni. Je signálem, že něco je špatně, domnívá se František Roček.

Ilustrační foto
29. listopadu 2020 - 10:16

Na počátku je zjevení: „Skotsko je první zemí na světě, která poskytuje menstruační potřeby pro všechny, kteří je potřebují. Jedná se o významný krok pro ženy a dívky,“ sdělila na drbně Twitteru skotská premiérka Nicola Sturgeonová.

Má to být řešení pro ženy v nouzi. Ve Skotsku menstruační potřeby budou na veřejných místech dostupné zdarma. Čili obecně pro všechny, což je signál výběrového populismus. Možná to skotská premiérka bere jako jeden z kroků na cestě k odtržení Skotska od Velké Británie. Uvidíme.

Jaká bude česká menstruační cesta?


V českém tisku se objevil i souhlas s touto praxí, protože společenským problémem je i to, pokud si ženy s nízkým příjmem nemohou menstruační potřeby dovolit. Podle sociologů i lékařů prý dochází k jisté stigmatizaci a k psychickým otřesům.

Babiš se toho hned chytil a chce udělat další zajímavé gesto. 5000 korun důchodcům v prosinci na přilepšenou kvůli problémům s koronavirum, to bylo správné gesto, přidá mu pár politických bodů. Menstruační dárek vyvolá spíše pocit, že jde o ptákovinu.

Zracionalizovalo to poněkud prohlášení, že by je měly dostávat matky samoživitelky, ženy ze sociálního prostředí nebo postižené. Čili nikoliv všechny ženy.

Ale i tento argument byl s otazníkem. Řada žen se nevdá, žije na hromádce, aby byla samoživitelka, ačkoliv žije s partnerem – nemanželem s oficiálním bydlištěm u svých rodičů, ačkoliv jinak vedou manželský život. Je to pro ně finančně výhodné a netrpí žádnou nouzí. Ženy ze sociálního prostředí mohou také představovat známou subkulturu pobíraček všemožných podpor, aby nemusely pracovat, pokud si vyrobily více dětí.

Aby z toho nebyla komedie, ministryně Alena Schillerová by zajistila distribuci menstruačních pomůcek prostřednictvím potravinových bank. Česká federace potravinových bank disponuje celorepublikovou sítí, má vybudovaný efektivní distribuční systém, navázaný na další charitativní a dobročinné organizace, takže by byla větší pravděpodobnost, že se dostanou vložky k občankám bez domova a v nouzi.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová naopak o zavedení menstruačního rozdávání „dosud neuvažovala.“Skepse a ucpané záchody

V Lidových novinách v komentáři „Menstruační regres“ z 28. 11. 2020 byli naopak hodně skeptičtí. To, co menstruačně budou provádět Skotové, by stálo u nich na tři stovky milionů, dvakrát tak velké Česko by to mohlo pořídit za méně než půlmiliardu korun.

V komentáři bylo také uvedeno: „Peníze máme, menstruační chudobu jsme „vyřešili“, co přijde dalšího? Internet zdarma, mobily zdarma? Možná základní potraviny, ale to by už nemělo takový úspěch, protože následně by musel stát distribuovat též hrnce a sporáky…“

Svou originalitou zaperlil i sexuální Radim Uzel: „Za komunismu byl někdy nedostatek toaletního papíru a ženy pak vložky používaly místo toaletního papíru. Je velké nebezpečí, že když vložky budou zadarmo, že to ženy zase začnou dělat. Je tedy nutné všechny důrazně upozornit, že menstruační potřeby mohou záchod ucpat," povídal v rozhovor pro ŽivotvČesku.cz Uzel s tím, že skotský přístup jednoznačně podporuje.

Na rozdíl od sexuálního Uzla ženy, s nimiž jsem na menstruační téma dal řeč, uvedly ve vší uctivosti, že ženy jsou větší prasata než muži. Mají o tom objektivní zkušenost z hospodských záchodů a koupališť. Zvláště na koupalištích, když vložkami ucpou záchody, jdou prostě o kus dál na pánské…

No, co dodat, soudruzi.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)