Svátek má: Jarmil

Zprávy

Velikost textu:

Hlava PACE přiznala: Za 5 let bez Ruska nebylo dosaženo žádného pokroku!

Hlava PACE přiznala: Za 5 let bez Ruska nebylo dosaženo žádného pokroku!

Poté, co byl Krym připojen k Rusku, byli delegáti této země zbaveni práva volit v PACE a pak Rusko samo přerušilo účast na shromáždění.

Liliane Maury Pasquierová, předsedkyně PACE
10. července 2019 - 11:06

Během této doby však nedošlo k žádnému pokroku v otázce lidských práv nebo při řešení ukrajinského konfliktu prostřednictvím sankcí, přiznala Liliane Maury Pasquierová, předsedkyně parlamentního shromáždění uznal v rozhovoru s France 24. Proto bylo podle ní rozhodnuto vrátit Rusko do práce organizace.

France 24: Co se týče sankcí proti Moskvě, jednalo se především o zbavení 18 poslanců parlamentního shromáždění práva volit. Proč jste tyto sankce odstranili?

Liliane Maury Pasquierová, předsedkyně Parlamentního shromáždění Rady Evropy: Vraťme se na chvíli do nedávné minulosti. V roce 2014, po nelegální anexi Krymu (Krym se stal částí Ruska poté, co drtivá většina obyvatelů poloostrova pro něj hlasovala v referendu 16. března 2014 – pozn. red.), hlasovalo Parlamentní shromáždění pro řadu sankcí proti ruské delegaci. A mezi nimi - zbavení hlasovacích práv. V následujících dvou letech byly tyto sankce obnoveny. A pak Moskva přestala posílat svoji delegaci. Není tedy docela fér říci, že jsme měli sankce pět let a nyní jsme je zrušili. Sankce byly dva roky a poté tři roky Rusko nezastupovalo její delegace.

 
A nyní, po intenzivních debatách, na jedné straně ve shromáždění, ale také v kabinetu, kde jsou zastoupeny vlády 47 členských států, se shromáždění rozhodlo přijmout novou ruskou delegaci, aniž by na ni uvalilo sankce až do konce tohoto roku. Země každoročně představují delegace a tuto otázku můžeme znovu projednat na začátku příštího roku.
 
Rozhodli jsme se však to udělat právě proto, že na jedné straně jsme museli přiznat, že během pěti let neúčasti ruské delegace na práci shromáždění jsme neuskutečnili žádný pokrok v plnění požadavků, které jsme učinili uvnitř shromáždění. Navíc jsme v oblasti lidských práv nepokročili, nepokročili jsme v otázce demokracie. Bůh je svědkem toho, že jsme nemohli dosáhnout pokroku v záležitostech týkajících se Krymu a východní Ukrajiny.

Kromě toho hrozilo velké nebezpečí, že Rusko vystoupí z Rady Evropy. A pak 140 milionů Rusů, tedy Evropanů, ztratí přístup k Evropskému soudu pro lidská práva, ztratí přístup k ochraně a konvencím vytvořeným v Radě Evropy. Toto riziko nám připadalo naprosto nepřiměřené. Tak se problémy neřeší.“

Tolik předsedkyně PACE. Je přitom pozoruhodné, že ani jednou nezmínila skutečnost, že vedení PACE nejvíce vadilo, že Ruská federace přestala zasílat členské poplatky v desítkách milionech dolarů, které vedly předchůdce Paskierové k varování před možnou krizi Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Což ale, pravda, nezní tak ušlechtile.

(kou, prvnizpravy.cz, france24, foto: repro france24)