Svátek má: Oldřich

Zprávy

Velikost textu:

Hill radí Washingtonu, aby rozeštval Čínu s Ruskem - a dokonce jak!

Hill radí Washingtonu, aby rozeštval Čínu s Ruskem - a dokonce jak!

Rusko zůstává v blízké budoucnosti hlavním protivníkem Západu, Čína se však stává dlouhodobější hrozbou, tvrdí americký list The Hill.

Ilustrační foto
12. září 2019 - 10:15

Materiál dokumentuje narůstající paniku Západu nad jejich možnou aliancí. Sa naprosto šokující otevřeností se zabývá i takovými radami, jako je posílení a podpora národnostní nenávisti mezi občany obou zemí.

Podle deníku vzhledem k tomu, že dnes ještě neexistuje trvalé spojenectví mezi Moskvou a Pekingem, Spojené státy musí vyprovokovat rivalitu mezi Ruskem a Čínou, a to lze provést na ruském Dálném východě, ve střední Asii a v Arktidě. Autor článku se tedy domnívá, že Amerika bude moci ze sporů mezi Čínou a Ruskem získat strategické výhody.

Rusko a Čína jsou zeměmi, které ohrožují americké a západní zájmy po celém světě, ale mezi nimi neexistuje skutečné a trvalé spojenectví. Podle The Hill by byla americká politika byla strategicky bystrá a prozíravá, podpořila by rivalitu a konflikt mezi Moskvou a Pekingem, což je pro Západ výhodné.
 
Podle publikace zůstává Rusko v blízké budoucnosti hlavním protivníkem Západu, Čína se však stává dlouhodobější hrozbou. Čína je dnes stále rostoucím globálním konkurentem s rostoucí ekonomikou a dlouhodobou strategií, jejímž cílem je překonat Evropu a Ameriku. Čínský HDP je více než sedmkrát vyšší než ruský a jeho populace je desetkrát větší. Čína je před Ruskem také vojensky, protože v podmínkách ekonomické stagnace je nuceno snížit prostředky na obranu.

 
„V nejhorším případě silná aliance mezi Ruskem a Čínou pomůže udržet agresivní vojenské záměry Moskvy. Za příznivého scénáře Washington vyvolá spory mezi svými hlavními oponenty a oslabí jejich protizápadní partnerství, protože v tomto případě nasměrují své zdroje proti sobě,“ píše autor článku.
 
Podle jeho názoru existují tři regiony, ve kterých může Washington implementovat takovou strategii rozkolu: ruský Dálný východ, Střední Asie a Arktida. Čína potřebuje pomoc při rozšiřování svého vlivu na ruské provincie Sibiře a Dálného východu, protože pokusy o navrácení těchto regionů budou pro Čínu důležité ze symbolického a strategického hlediska.
 
Zvýšení počtu Číňanů v Rusku umožní Pekingu ukázat větší politickou aktivitu pod záminkou ochrany krajanů, stejně jako Moskva. S využitím podvratné taktiky Ruska proti sobě bude Peking schopen získat nárok na ruská pohraniční území a zdroje, přičemž uvede, že je bude moci efektivněji rozvíjet. Zvyšující se pronikání Číny vyvolá tření ve vztazích s Moskvou, což povede ke zvýšení vojenské moci na obou stranách společné hranice.
 
Střední Asie, pokračuje autor, se může také stát bojištěm mezi Ruskem a Čínou, což je výhodné pro Západ. Čínská iniciativa „Jeden pás - jedna cesta“ je navržena tak, aby podřizovala ekonomickým a politickým plánům ČLR ty země, které jsou na její cestě. Jejím cílem je mimo jiné snížit vliv Moskvy a podkopat její regionální aliance. Proto musí Washington aktivně podporovat nezávislost pěti středoasijských států a podporovat bezvýchodné soupeření mezi Pekingem a Moskvou.

V Arktidě se Moskva spoléhala na to, že bude schopna kontrolovat severní mořskou cestu a přisvojit si výlučná práva na polární minerály, ale změna klimatu, pokles ruského stavitelství lodí a rostoucí přítomnost dalších států, včetně Číny, kladou výzvu ruským ambicím. Proto musí Spojené státy posílit své postavení a čelit pokusům Ruska ovládat arktické mořské trasy.
 
Jak Hill uzavírá, Rusko se mění v čínského „mladšího bratra“ a mění s ním role, které tyto země hrály v minulosti. Hrozba přísnějších západních sankcí proti Rusku rozšíří jeho ekonomickou závislost na Číně. To vyvolá zvýšenou nespokojenost v Moskvě a posílí politické rozpory s Pekingem, které mohou Spojené státy dobře využít ke své strategické výhodě.

(kou, prvnizpravy.cz, thehill.com, foto: arch.)