Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: EU se rozhodla bojovat proti "kriminálním" přístavům Londýna!

Guardian: EU se rozhodla bojovat proti "kriminálním" přístavům Londýna!

Spojené království přemýšlí o otevření nových přístavů s bezcelními zónami po opuštění EU - jedná se o prostory, kde zboží nemusí procházet celním úřadem a podle EU může být zdrojem terorismu a kriminality.

Ilustrační foto
14. února 2020 - 10:10

Podle The Guardianu se však Evropská komise rozhodla proti nim bojovat a poukázala na skutečnost, že tyto zóny se vyžívají také pro obchodování s drogami, nezákonné obchodování se slonovinou, únosy, daňové úniky, korupci a praní peněz.

Brusel zavádí opatření proti 82 přístavům, přičemž zdůrazňuje, že jejich zvláštní tarify a daňový status pomáhají financovat terorismus, praní peněz a organizovaný zločin. Podle The Guardianu zavedl Brusel nová pravidla těsně před tím, než bylo ve Velké Británii zřízeno 10 nových přístavů.
 
Podle Britů je Evropská unie jediná na světě, která takové přístavy nechce používat, ačkoli jsou v evropském právu povoleny. Můžeme například hovořit o ostrově Man, který se zodpovídá britské koruně, i když není součástí Velké Británie.

 
Tyto volné přístavy, které neukládají clo na příchozí zboží, jsou oblíbeným místem pro přepravu a skladování uměleckých děl, šperků, starožitností, zlata a alkoholu. Přispívají k vytváření padělků a k opětovnému vývozu produktů bez celního odbavení, v nichž lze skrýt skutečný původ a povahu zboží. Podle Evropské komise jsou přístavy využívány také k obchodování s drogami, nelegálnímu obchodu se slonovinou, únosům, daňovým únikům, korupci a praní špinavých peněz.
 
Například v prosinci 2016 švýcarské orgány zabavily kulturní majetek pašovaný ze Sýrie, Libye a Jemenu, které se usadily ve svobodných přístavech v Ženevě. Tři objekty byly z Palmyry, která je pod ochranou UNESCO.


Podle evropských úředníků existence svobodných přístavů podporuje utajování této kriminální činnosti. Jsou podobné offshore společnostem, které poskytují bezpečnost a tajemství, provádějí transakce, aniž by přitahovaly pozornost regulátorů. Podle nich vzrostla poptávka po bezcelních přístavech, protože úřady se více zapojily do boje proti daňovým únikům.
 
Britské úřady zase trvají na tom, že vytvoření bezplatných přístavů může poskytnout tisícům lidí nová pracovní místa a přinést investice, píše The Guardian.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)