Svátek má: Norbert

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Erdogan zvládl nemožné - sjednotil všechny hráče proti sobě!

Guardian: Erdogan zvládl nemožné - sjednotil všechny hráče proti sobě!

Pokud dříve Spojené státy, Írán a Saúdská Arábie téměř spustily válku kvůli podpoře různých stran v syrském konfliktu, všichni nyní chápou, že jediným způsobem, jak tento konflikt ukončit, je podpora Asada.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
15. října 2019 - 10:15

Ale Erdogan a jeho operace v severní Sýrii tomu brání, napsal The Guardian.

Se svojí operací v Sýrii se Recepu Tayyipu Erdoganovi podařilo udělat to, co se mnohým jevilo jako nemožné - sjednotil všechny země oblasti a hlavní světové síly, které vystoupily jeho akcím, uvedl Guardian.

Jak autor článku poznamenal, Erdogan se vždy prezentoval jako samotář, odporující světu. Nyní je sám, napsal. Intenzita bojů sice není příliš vysoká, ale pokud se zvýší a Turecko se přesune do hustě osídlených oblastí, může to vést k výrazným ztrátám civilního obyvatelstva.
 
Evropská unie, Spojené státy, Rusko, Írán a arabské země vyjádřily své výhrady, ale všechny se snaží přizpůsobit, analyzují to, jaké výhody jim může tento zásah přinést a jak se změní rovnováha sil v Sýrii.
 
Erdogan očekával od Evropy negativní reakci, takže jeho hrozba pustit na Západ 3,6 milionu syrských uprchlíků byla pochybná, zejména proto, že slova Evropanů neodpovídají vždy činům. Vztahy mezi nimi byly dlouho těžké a nyní, jak uvedl autor článku, „evropští vůdci draze zaplatí za své minulé pokusy snížit Erdoganovu autoritářství na normální, jeho nedávné činy dokazují, že není demokratem, ani spojencem, ani přítelem“.
 
Pokud však má Evropa na vývoj událostí malý vliv, Spojené státy by naopak mohly, ale zdá se, že této možnosti vzdávají. Donald Trump jasně souhlasil s Erdoganovým zásahem a dokonce mu pomohl stáhnutím jednotek. Autor článku označil to, že Spojené státy nechaly Sýrii v Rusku a Íránu za velkou strategickou chybu, která završuje osmiletou sérii amerických neúspěchů po arabském jaru.


Navíc by mělo být naopak Rusko šťastné, tvrdí autor. Nakonec je jeho dlouhodobým cílem vytlačení Spojených států ze Sýrie a Středního východu jako celku. Třebaže na tuto operaci reagovalo negativně. Autor článku to vysvětluje tím, že poté, za to, že zasáhlo do situace (v Sýrii) v roce 2015, Rusko zaplatilo velkou politickou a finanční cenu a současná operace Erdogana, narušuje mírový proces, vše komplikuje. Rusko proto vyzývá Kurdy, poté, co je USA opustily, aby souhlasili s dohodou s Asadem. Samotný Asad se pohybuje ke kurdským regionům a doufá, že se mu podaří obnovit kontrolu nad tímto územím.
 
Írán také není s touto operací spokojen. Je ale potěšen tím, že Američané odcházejí a i když nemají rádi Kurdy, tak turecká iniciativa ohrožuje plány Íránu, který by chtěl kontrolovat severní koridor spojující ho s Libanonem. Kromě toho se obává povstalecké činnosti sunnitů v Sýrii a Iráku.
 
Kromě toho se všichni hráči v regionu obávají oživení „Islámského státu“. Jak autor materiálu poznamenal, pokud předtím USA, Írán a Saúdská Arábie téměř bojovaly v této věci, tak nyní jsou  na stejné straně.
 
Mnoho arabských zemí tureckou operaci odsoudilo, poukázal autor článku. Ačkoli zpočátku podporovali povstalce, nedávno přistoupili k opatrnému sblížení s Asadem, které je založeno na společném zájmu o stabilitu v regionu a v zásadě dodržení územní celistvosti. Rovněž jsou nespokojeni se snahou Erdogana zajistit dominantní postavení Turecka v této oblasti, ale chápou, že jediný způsob, jak ukončit válku v Sýrii a udržet IS, je podpora Asada a Erdogan se nyní této cestě postavil.

Další lekcí, zníž se z této krize poučili, je to, že nemohou věřit spojenectví s Američany. Pokud se s tím Kurdové již setkali v roce 1991, pak je to pro Saúdskou Arábii nové a čím více to Rijád chápe, tím dříve začne stavět mosty s Íránem.
 
V důsledku toho je možné, že americké stažení ze Sýrie dokonce nepřímo povede k zavládnutí míru v Perském zálivu, ke konci války v Jemenu a k odmítnutí konfrontace s Íránem, napsal Guardian.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)