Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

FP: Sankce USA mohou "Nord Stream - 2" zpomalit, ale ne zastavit!

FP: Sankce USA mohou "Nord Stream - 2" zpomalit, ale ne zastavit!

Senátu USA předložil návrh zákona, který ukládá sankce evropským lodím účastnících se výstavby ruského plynovodu Nord Stream-2, napsal Foreign Policy.

Ilustrační foto
19. května 2019 - 10:10

Jak však časopis upozornil, tyto sankce umožní Spojeným státům v nejlepším případě zpomalit výstavbu plynovodu, ale nikoli ho zastavit, protože Rusko prokázalo, že svou výstavbu dokončí za každou cenu.

Evropská plavidla, která se podílejí na pokládání plynovodu "Nord Stream - 2" z Ruska do Německa, mohou být předmětem sankcí USA kvůli novému zákonu, který bude v pondělí představen k projednání v Senátu, napsal Foreign Policy.

Tento dokument, navržený republikánským senátorem Tedem Cruzem a demokrata Gene Shahinem, navrhuje uvalit sankce na společnosti, které se zabývají pokládkou hlubinných plynovodů v rámci ruských energetických projektů. Návrh zákona tak směřuje konkrétně proti „Nord Stream - 2“, který zůstává zdrojem rostoucího napětí mezi USA a Německem.  Foreign Policy získal návrh tohoto dokumentu.
 
Podle kritiků projektu Nord Stream, který zdvojnásobí množství ruského plynu dodávaného do Německa přes Baltské moře, tento projekt není komerčně ziskový a bude hrát také do rukou Moskvy, která se prý snaží využít energii jako páku tlaku na západní Evropu. Proti tomuto projektu se stavěly i Spojené státy, Polsko a pobaltské země. Podle nich „Nord Stream - 2“ může vést k destabilizaci Ukrajiny, která vede válku proti „proruským separatistům“ na východě země. Přičemž, nehledě na konflikt, ukrajinská vláda do značné míry spoléhá na příjmy z tranzitu ruského plynu.
 
Trumpova administrativa pokárala Německo za podporu projektu, který se stal další překážkou v dlouhém seznamu rozporů mezi Washingtonem a Evropou. Americký prezident Donald Trump navíc loni v červenci obvinil Německo z toho, že se stalo „rukojmím“ Moskvy a poukázal na jeho závislost na ruském plynu.
 
Ačkoli Trump má vážné rozpory s politikou demokratů a republikánů vůči Rusku, obě americké strany se sstaví proti „Nord Stream 2“.

Pokud jde o příznivce projektu, ti tvrdí, že plynovod pomůže zvýšit nabídku levného ruského plynu prostřednictvím nové trasy, která bude spolehlivější než ukrajinská.
 
Tvůrci návrhu zákona se zaměřili na lodě používané k pokládání hlubinných potrubí - práce, která vyžaduje západní technické inovace, které Rusko nemá. „Je to jedna z mála oblastí, ve kterých Gazprom vlastně nemá žádné znalosti a technologie pro vytváření plynovodů," řekla Agnia Grigasová, odbornice na euroasijskou energetiku v Atlantické radě.


Řadu měsíců Trumpova administrativa varovala před možností uvalení sankcí na projekt. V lednu, americký velvyslanec v Německu Richard Grenell napsal dopis skupině společností spojených s Nord Streamem, ve kterém varoval před možností uvalení sankcí, pokud se budou i nadále podílet na pokládání potrubí.
 
Německý ministr zahraničí Heiko Maas tyto hrozby zkritizoval.„O otázkách evropské energetické politiky by se mělo rozhodovat v Evropě, ne ve Spojených státech,“ zdůraznil. „Uložení jednostranných sankcí proti „Nord Stream - 2“ je rozhodně nesprávný směr.“
 
Návrh zákona zakazuje vstup do Spojených států a zmrazení majetku osob, které prodávají nebo pronajímají plavidla pro pokládku „Nord Stream“. Kromě toho existuje řada sankcí vůči osobám, které těmto lodím poskytují finanční, technické nebo pojišťovací služby.
 
„Mohlo by to tento proces zpozdit?" Samozřejmě. Může ho zastavit? O tom mnohem více pochybuji,“ řekl Richard Nephew, vedoucí pracovník Centra pro světovou energetickou politiku na Columbia University. „Rusové jasně ukázali, že budou i nadále pracovat za každou cenu."
 
Zároveň odborník poznamenal, že i když americké sankce mohou bránit západním lodím, může se stát, že Rusko dříve nebo později vyvine potřebné technologie.
 
Návrh zákona se vztahuje na všechny lodě používané při výstavbě plynovodů v hloubce 30 metrů. Tyto sankce mohou zároveň ovlivnit výstavbu plynovodu „Turkish Stream“.
 
Současná verze zákona navíc vyzývá ministra zahraničí, aby každoročně zaslal Kongresu zprávu popisující činnost všech společností, které se podílejí na výstavbě „Nord Stream - 2“, pokud jde o porušování nebo dodržování jakýchkoli sankcí USA uložených ruským fyzickým nebo právnickým osobám.

Projekt Nord Stream 2, který by měl být dokončen na konci příštího roku, a umožní Rusku obejít Ukrajinu a dodávat plyn přímo do Evropy, čímž zbaví Kyjev příjmů z tranzitu ve výši 2–3 miliardy dolarů. Smlouva o tranzitu mezi ukrajinskou energetickou společností Naftogaz a Gazpromem končí koncem tohoto roku. Podle Jurie Vitrenka, výkonného ředitele Naftogazu, pokud se strany rozhodnou smlouvu neobnovit, ztráta příjmů z tranzitu může dotlačit nestabilní ukrajinskou ekonomiku do recese.
 
„Abych byl upřímný, nejsme na to vůbec připraveni,“ přiznal.
 
V současné době ukrajinská společnost buduje rezervy na vytápění domácností v zimě a plánuje přijímat reverzní plyn ze střední Evropy na Ukrajinu. Nicméně Vitrenko poznamenal, že pokud se ukáže, že Kyjev bude zcela odříznut od ruského plynu, země může čelit nedostatku energie.

(kou, prvnizpravy.cz, foreignpolicy.com, foto: arch.)