Svátek má: Jana

Zprávy

Velikost textu:

Euronews: Více než tucet měst na Ukrajině mrzne a lidé se bouří!

Euronews: Více než tucet měst na Ukrajině mrzne a lidé se bouří!

Mnoho měst na Ukrajině bylo ponecháno bez topení poté, co Naftogaz odmítl dodávat palivo do podniků zásobujících teplem.

12 stupňů v nemocnici, radši ji zavřeli
16. listopadu 2018 - 10:10

Nespokojeni s rozhodnutím společnosti, pobouření místní obyvatelé uskutečnili protesty v Oděse, Kyjevě a dalších městech, uvedly Euronews.

Topná sezóna, která měla začít 15. října, nezačala ve více než tuctu měst na Ukrajině. Naftogaz odmítá dodávat zemním plyn 22 podnikům zajišťujícím zásobování teplem kvůli nesplaceným dluhům za pohonné hmoty.

Kvůli nedostatečnému vytápění město Smela z oblasti Čerkasy vyhlásilo v pondělí výjimečný stav, převedlo školáky na dálkové vzdělávání a bylo nucen zavřít nemocnici.
 
Igor Iščenko, ředitel nemocnice: „Bez ohřevu teplota klesá na 12 stupňů. Takové teploty představují pro lidi smrtelné riziko. Proto jsme se rozhodli zavřít nemocnici.“


Na protest proti situaci s dodávkami tepla obyvatelé Smela v úterý zablokovali trasy vedoucí do Kyjeva. 12. listopadu protestující v Kryvom Rogu spálili pneumatiky v blízkosti budovy distribuční společnosti a následně neoprávněně odtrhli zapečetěné zámky uzavřených kotelen. Ve středu se také konaly protesty v Kyjevě a Oděse.
 
Předseda vlády Ukrajiny Vladimir Grojsman obvini z krize místní orgány. Opozice ale z krize obviňuje vládu a za politiky zvyšování cen plynu, která se řídí podle pokynů Mezinárodního měnového fondu.

(kou, prvnizpravy.cz, euronews.com, foto: arch.)