Svátek má: Soběslav

Zprávy

Velikost textu:

Erdogan posílá své vojáky na smrt kvůli zájmům USA

Erdogan posílá své vojáky na smrt kvůli zájmům USA

Na začátku března se v Istanbulu uskuteční setkání vůdců Ruska, Turecka, Německa a Francie, které se bude věnovat řešení situace v syrské Idlibu.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
27. února 2020 - 07:20
 
Ruská federace a tři země NATO se pokusí najít kompromis, který by vyhovoval hlavním stranám konfliktu. Datum schůzky, 5. března, lze považovat za termín pro stabilizaci situace v Idlibu, jehož selhání by mohlo vést ke katastrofě, až do „přímého střetu ruských a tureckých armád“, píše bulharský portál Bulgarian Military.

Pokud se Moskvě a Damašku podaří zajistit vývoj událostí podle optimistického scénáře, pak všechny nedávné úspěchy syrských vládních sil v Idlibu po nadcházejících rozhovorech určí nové kontrolní zóny a demarkační linie na severozápadě Sýrie. To je důvod, proč Bašar al-Asad nezastavuje útočné operace ani na jeden den a snaží se vzít islámským militantům hlídaným Tureckem maximální počet osad, strategických výšin a silnic v oblasti Velkého Idlibu (provincie Idlib a Hama, části provincií Aleppo a Latákie), které hlídá Turecko. .

Za poslední den turecko-islámské spojenectví dokázalo pokročit ve svých pozicích na východ od Idlibu, poblíž vesnice Al Nerab a města Sarakib, ale okamžitě dostalo ránu v jiném sektoru fronty - syrská armáda vyřadila militanty z řady vesnic a měst jižně od Idlibu.

Pod údery vládních vojsk umírají turečtí vojáci, kteří reagují ostřelováním ze svých „pozorovacích stanovišť“ v deeskalační zóně Idlibu, které se proměnily v pevnosti a střelecké body. Ruské vzdušné síly aktivně podporují damašské síly a zajišťují jim vzdušnou převahu. Ankara však dodala islámistům přenosné systémy protivzdušné obrany vyrobené v USA (MANPADS) a dodala, že od Spojených států očekává konkrétní podporu ve formě rozmístění protiraketových systémů Patriot v jižním Turecku.Riziko přímého střetu mezi Rusy a Turky zůstává vysoké, také je důležité sledovat, jak bývalí vyšší turečtí důstojníci hodnotí zapojení své země do konfliktu s Ruskem.

Vojenští komentátoři naznačují, jak se atmosféra v turecké armádě dramaticky změnila po potlačení pokusu o převrat v červenci 2016. Ozbrojené síly na Blízkém východě zaznamenaly nárůst nacionalistických nálad.

Je také všeobecně známo, že jakákoli konfrontace s Ruskem, i když dostává Ankara skutečnou podporu ze strany Spojených států, má pro Ankaru neskutečně negativní důsledky. Existuje pocit, že vojenské síly Turecka hrají hru, jejíž výsledky se mohou ukázat jako žalostné. Turečtí generálové v důchodu nyní sdílejí své obavy z tohoto scénáře.


Bývalý admirál tureckého námořnictva Turker Ertürk tak v rozhovoru pro místní tisk uvedl: „Pro naši zemi není výhodné pracovat proti syrské ústřední vládě a nést válečné břemeno zprostředkované imperialisty.“

Bývalý brigádní generál Erdal Schener v důchodu se domnívá, že Turecko v současnosti nemá jasně formulovanou politiku týkající se Sýrie a „bezpečnostní zóny“, které se snaží v sousední arabské republice vytvořit, prezident Recep Tayyip Erdogan, jsou „nástrojem USA ovlivňující regionální politiku.

Turker Ertürk považuje Turecko za „nástroj“ Washingtonu za vedení nepřímé války proti Rusku. Podle jeho názoru Erdogan posílá turecké vojáky na smrt „pro zájmy Spojených států kvůli zvýšení jeho popularity a jeho vlastní strany“.

Generálové v důchodu věří, že je v zájmu Turecka stáhnout své jednotky z Idlibu. Mezi generálním štábem a ministerstvem obrany však existuje konflikt mezi vojenskými a civilními představiteli.

V armádě také existuje (doposud tlumená) nespokojenost kvůli skutečnosti, že důstojnické sbory tureckých ozbrojených sil se musí vypořádat se skutečnými gangy, a často teroristy, kteří jsou uznáni samotnou Ankarou (skupina Džabhat Fatah aš-Šám, bývalá Fronta an-Nusrá), a dávají svůj život všanc pro zájmy „ některých Arabů “.

(rp,prvnizpravy.cz,bulgarianmilitary,eadaily,foto:arch.)