Svátek má: Jan

Zprávy

Velikost textu:

Egyptský právník: Chcete opravdu poznat Židy? Tak čtěte Mein Kampf!

Egyptský právník: Chcete opravdu poznat Židy? Tak čtěte Mein Kampf!

"Je to zajímavé, ale nejsme si jisti, že jsou pravé. Pokud opravdu chcete poznat Židy, tak mnohem lepší text je Mein Kampf," řekl Montasser al-Zayed k antižidovským Protokolům sionských mudrců.

Ilustrační foto
17. srpna 2017 - 06:20

Zatímco nové vydání Mein Kampf způsobilo četné kontroverze v Evropě, zejména v Německu, kde se prodalo 85.000 výtisků, kniha nikdy nepřestala být bestsellerem v muslimských zemích. Není neobvyklé, že se objevuje ve výlohách velkých knihkupectví v Egyptě, v Iráku nebo v Turecku.

V katarském Dauhá najdete obchod, který je věnován kultu nacismu. Obchod je umístěn blízko prestižního Muzea islámského umění. Venku jsou nabízeny pouze pohlednice a trička s vyobrazením Tamím ibn Hamad Al Sáního, katarského emíra.

Ale uvnitř, za velkými okny, jsou tucty vzpomínek na Třetí říši. Knihy, ale také ručníky zdobené černými svastikami na bílém pozadí, přilby SS nebo lebky, dokumenty z let 1930-1940, portréty Adolfa Hitlera, obrazy, busty, takovou širokou nabídku v Evropě nenajdete.

Čermák: Hitler i Stalin mají stále ještě svoji sezónu

Jsou tyto položky na prodej? Prodejce je velmi rozpačitý. Při absenci svého šéfa nemůže odpovědět. Podle jeho názoru to je pouze muzeum věnované nacistickým artefaktům. Jednoduché muzeum, podivně zasazené uprostřed turistických obchodů a restaurací…

Prodej je pouze pro zasvěcené, kteří se vydávají za sběratele, hledající spisy a „vzpomínky“. V západoevropských zemích by byl takový obchod zakázán, proto prodejci nabízející artefakty Třetí říše raději využívají internet. V Evropě a Severní Americe je propagace nacismu  trestně stíhána. Ale v některých muslimských zemích se "fanoušci" Adolfa Hitlera cítí bezpečně, neboť úřady k jejich stíhání jsou laxní.

Proč zakladatel Třetí říše tolik fascinuje muslimský světě? Je to kvůli jeho nenávisti vůči Židům? Nebo sdílejí s Adolfem Hitlerem odpor k demokracii, obdivují kult vůdce, extrémní  nacionalismus? Zatímco muslim nesmí útočit na ženy a děti, tak útok na Izraelce je podle teologa Youssef Qaradávího výjimkou. Protože v Izraeli jsou "všichni muži a ženy vojáci. A vojáci zabíjejí vojáky. "

(rp,prvnizpravy.cz,lepoint,foto:arch.)