Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Důkazy à la Spojené státy

Důkazy à la Spojené státy

Americká vláda obviňuje Írán z útoků na dva tankery, které se staly  ve čtvrtek ráno v Ománském zálivu, tak zahájil Mike Pompeo, americký ministr zahraničí ve čtvrtek odpoledne tiskovou konferenci ve Washingtonu.

Mike Pompeo, americký ministr zahraničí
16. června 2019 - 07:20

„Toto hodnocení  je založeno na zjištění bezpečnostních služeb, použitých zbraních, na úrovni zkušeností potřebných k provedení takové operace a podobných nedávných útoků iránských lodí,“  pokračoval Pompeo.

Odvolání se na podobné dřívější akce, to znamená  útoky na čtyři tankery 12. května v jiné části Ománského zálivu. Pompeo a zejména národní bezpečnostní poradce John Bolton, obviňoval Írán za útok, ale ani neposkytli  žádný důkaz tohoto vážného obvinění. Na tiskové konferenci ministra zahraničních věcí ve čtvrtek také nebyly předloženy žádné důkazy.

Teprve o několik hodin později americké velení na Středním východu dodalo cosi,  což bylo zjevně zamýšleno jako náhrada za důkaz: Na rozmazaném videu je špatně vidět, jak se malá loď přibližuje k jednomu z napadených tankerů a muž zřejmě bere tmavý předmět ze strany lodi.

Podle komentáře amerického velení na Středním východu je vidět iránský revoluční gardový člun, který odstranil důkazy, nevybuchlou magnetickou minu.

Tento proces je rozpoznatelný. Neexistuje ale žádné vysvětlení toho, že podle velitelského centra se tato akce konala kolem 16 hodin místního času,  tedy devět hodin poté, co posádka tohoto tankeru oznámila výbuch. Také silná americká přítomnost:  válečné lodi nedaleko od tankerů a několik pozorovacích letadel v postižené mořské oblasti dělá  „důkazy“  Washingtonu nepřesvědčivými.


Íránští politici a mluvčí vlády odmítli obvinění jako „neopodstatněné“ a „směšné“. Poukazují na to, že obě lodě měly také náklad pro Japonsko na palubě a že k útokům došlo právě během státní návštěvy japonského premiéra Šinzó Abeho v Teheránu. Za operací byly síly, které chtěly narušit diplomacii, napsal íránský ministr zahraničí Jawad Sarif.

Pompeovo prohlášení, že "nevyprovokované útoky" na tankery jsou "jasnou hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost  a otevřený útok na svobodu námořní dopravy, který je nepřijatelný", také obsahuje jasnou hrozbu vojenského útoku. Eskalace, k takzvaným odvetným útokům.

„Americká zahraniční politika je přinejmenším od podvržených důkazů o údajných  chemických  zbraních v Iráku nebo od takzvaného" masakru v Račaku "v Kosovu nedůvěryhodná, slouží  jako alibi pro oficiální zdůvodnění  války. Dokonce ani v tomto případě nelze vyloučit inscenaci USA. Případ musí být vyšetřen týmem jmenovaným  Radou bezpečnosti OSN. Tým musí být složen z odborníků z pěti stálých členů Rady bezpečnosti,“ uvedl  Alexander S. Neu, poslanec Die Linke v Budestagu.


(rp,prvnizpravy.cz,jungewelt,foto:arch.)