Svátek má: Oldřich

Zprávy

Velikost textu:

DT: Japonsko zvažuje vypuštění radioaktivní vody z Fukušimy do moře!

DT: Japonsko zvažuje vypuštění radioaktivní vody z Fukušimy do moře!

Japonská vláda uvedla, že uvažuje o vypuštění radioaktivní vody z jaderné elektrárny ve Fukušimě do moře, když ji nebude kam uložit, píše Daily Telegraph.

Ilustrační foto
12. září 2019 - 10:10

Tvrdí, že z radionuklidů v táto voda obsahuje pouze tritium, které prý není pro člověka nebezpečné. Environmentalisté se však ostře postavili proti této zvěrské perspektivě.

Japonský ministr životního prostředí uvedl, že úřady pravděpodobně budou muset vypustit do oceánu více než 1 milion tun radioaktivní vody z jaderné elektrárny Fukušima, uvádí Daily Telegraph.
 
Skutečnost je taková, že po zemětřesení a vlně tsunami v roce 2011, kvůli kterému došlo k poškození jaderné elektrárny, se společnost Tepco podílela na sběru a skladování vody, která dříve chladila reaktor. Nyní je voda jednoduše uložena v několika stech nádržích, i když se japonská vláda snaží vyřešit dlouhodobější řešení. Podle úřadů bude do roku 2022 kapacita tanků vyčerpána. Jsou navržena různá řešení problému: od jednoduchého vylití zpracované vody do moře až po podzemní pohřbení nádrží a dokonce i vypouštění vody do hlubších vrstev zemské kůry.

 
Podle Tepca tato voda obsahuje pouze tritium izotopů vodíku, které lidem „příliš“ neubližuje. Z dokumentů, k nimž Daily Telegraph získal přístup před rokem, však vyplývá, že ve vodě jsou ještě další radioaktivní prvky, včetně stroncia, jodu, rhodia a kobaltu.

Místní obyvatelé již protestovali proti pouhému vylití radioaktivní vody do moře. A jihokorejská vláda adresovala tento problém MAAE. Organizace Greenpeace také tvrdě protestovala a označila návrhy ministra z vědeckého i politického hlediska za zcela chybné. Podle ekologů je jedinou přijatelnou možností dlouhodobé skladování vody a neutralizace tritia.

 

Ekologové se obávají, že radionuklidy z moře se dostanou do ryb a z nich do lidského těla. V tomto případě se například stroncium může hromadit v zubech a kostech a nakonec vést k rakovině kostí a leukémii, uvádí Daily Telegraph.

(kou, prvnizpravy.cz, telegraph.co.uk, foto: arch.)