Svátek má: Nora

Zprávy

Velikost textu:

DM: Rusko úspěšně otestovalo novou raketu na obranu před Západem!

DM: Rusko úspěšně otestovalo novou raketu na obranu před Západem!

Rusko úspěšně odstartovalo nový systém pokročilé protiraketové obrany schopný odrážet údery Západu, napsal Daily Mirror.

Test ruské superrychlé rakety PRS-1M
5. června 2019 - 10:10

Jak noviny poznamenaly, i když není znám přesný typ rakety, předpokládá se, že se jedná o PRS-1M, který může být vybavena jadernou hlavicí o několika kilotun.

Rusko provedlo „úspěšné“ vypuštění nové pokročilé rakety, která by mohla odrážet západní útoky, uvedl Daily Mirror.

Ačkoliv Kreml odmítl upřesnit, o jaký druh rakety jde, jedná se o smrtící protiraketovou střelu PRS-1M, která hraje klíčovou roli v ochraně Moskvy a dalších strategických zařízení v regionu před potenciálním dopadem raket NATO nebo nějakého jiného nepřítele.

Na videu zveřejněném ruskými médii bylo možné sledovat proces přípravy na start z testovacího místa Sary-Šagan v Kazachstánu. Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že vypuštění střely bylo úspěšné. „Nový systém protiraketové obrany systému protiraketové obrany po sérii testů spolehlivě potvrdil stanovené vlastnosti a úspěšně dokončil úkol, zasáhl konvenční cíl s danou přesností," uvedl resort.


Podle některých informací je raketa protiraketové obrany umístěna na bojové pozici jako součást vzdušně-kosmických sil a je určena k ochraně před útoky ze vzdušného a kosmického prostoru. Nová raketa je vývojem starší verze 53T6, která mohla „létat několikrát rychleji než kulka a během několika sekund získala rychlost více než 3 km s, čímž je nejrychlejší raketou na světě".

Rychlost modernizované verze se blíží 4 km/s. Nová raketa zároveň zvýšila zónu střetu ve výšce a doletu jeden a půl krát. Raketu lze ale také osadit jadernou hlavicí o kapacitě několika kilotun, připomněla publikace.

(kou, prvnizpravy.cz, mirror.co.uk, foto: arch.)