Svátek má: Vítězslav

Zprávy

Velikost textu:

Consortiumnews: „Zežloutlé" NYT připravují Američany na válku s Ruskem!

Consortiumnews: „Zežloutlé" NYT připravují Američany na válku s Ruskem!

Poslední dobou New York Times a mnoho dalších předních amerických médií píší o událostech v Rusku ve „výsměšném a alarmistickém" stylu, konstatuje Robert Perry, pozorovatel Consortiumnews.

NYT nebezpečně zežloutly
18. září 2017 - 10:15

Podle něj by takový posun k žluťácké žurnalistice mohl zavést svět do třetí světové války.

„Četba New York Times dnes je jako přijetí denní dávky „dvouminutové nenávisti" popsané Georgem Orwellem v románu „1984", pouze s odkazem na staronového nepřítele Ameriky - Rusko. Dokonce i jeho normální chování na mezinárodní scéně, jmenovitě použitím fiktivních jmen pro potenciální protivníky, je prezentováno jako něco neobvyklého a zhoubného,“ napsal Robert Perry.

Předtím se noviny „v zesměšňujícím a panikáčském tónu rozhodly psát o Rusku“, informovaly o bělorusko-ruském cvičení nepřítelem státu Vejšnorii. Podle této publikace tato neexistující země stala „podstatou nejtemnějších obav Kremlu o Západě".
 
Podle Perryho se tento žertovný příběh, zveřejněný na titulní straně The New York Times, nachází na plátně jejího většího obrazu Ruska jako distributora „vyfabrikovaných zpráv". Zdá se, že redakce populárních amerických novin říká: „Podívejte, tito Rusové si dokonce vymýšlejí nepřátele, aby s nimi zatočili. Ha-ha-ha!"


Samozřejmě, že USA a její spojenci také provádějí cvičení proti fiktivním nepřátelům, ale New York Times o tom svým čtenářům neřekne. Například v roce 2015 americká armáda provedla bojové operace v pěti fiktivních státech, které představovaly Irán a státy Kavkazu.
 
Už dlouho před tím USA používaly vymyšlené názrvy a barvy států. Například v roce 1981 Reaganova administrativa uskutečnila manévry „Oceánské dobrodružství“, jehož ohniskem byla skupina ostrovů, s názvem Amber a Amberdiny, které samozřejmě představovaly Grenadu a Grenadiny.
 
„Ve všech těchto případech měly cvičení mocné americké armády jasný cíl zastrašování slabších zemí. A přesto přední americká média neinterpretovala tyto válečné zkoušky, jak by měla - jako skrytou agresi - a naopak, zesměšňovala strach těchto malých, jako paranoiu. Koneckonců jsme si dokonale vědomi toho, že Spojené státy nikdy neporušily mezinárodní právo a nenapadly žádné slabé země!" ironicky připomíná Perry.
 
Dodává: „Z hlediska New York Times a jejich mnoha imitátorů pro nás existují „nějaké" standardy a pro Rusko a jiné země, které se nám nelíbí, jiné."
 
Přičemž, jak novinář varuje, v chování novin posledních let je něco hrozivějšího, než pouze „jednostranné pokrytí událostí". Vklouzl do žlutého tisku, který v 19. století praktikovaly dvě další edice newyorských časopisů New York Journal a New York World. Byla to jejich manipulace kolem kubánské krize v devadesátých letech předminulého století, která tlačila Washington do války se Španělskem, což podle mnoha historiků umožnil vznik globálního amerického impéria, poukázal komentátor.
 
„Jediný rozdíl je, že dnes New York Times připravují americký lid na to, že může vypuknout třetí světová. Každodenní poselství je: musíte se naučit nenávidět Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina, jednak na podporu obrovských nových výdajů pro vojensko-průmyslový komplex, a za druhé, aby byli připraveni na jadernou válku, pokud jde o to,“ upozorňuje Perry .
 
Podle jeho názoru se deník nyní ani nepokouší udržet čistě vnější povahu zdání objektivní žurnalistiky. Měli bychom se alespoň podívat na to, jak „zkreslily" události ukrajinské krize, prostě to odhalily jako příklad „ruské agrese" nebo „ruské invaze".
 
Ale co je zvláště pozoruhodné v těchto „nekonečných útocích" na Moskvu, je to, že byly podporovány mnoha americkými liberály a levicí. Tento proces se zhoršil, když se jejich opovržení vůči Rusku spojilo s odporem k vítězství Donalda Trumpa.

 
New York Times, Washington Post a téměř všechna americká média vstoupila do „odporu" proti novému prezidentovi a přijala myšlenku neokonzervativců ohledně potřeby „změny režimu" v Rusku. A jen málokoho znepokojují rizika takové „strategie".
 
„Pravdou je, že svět by se neměl bát zdrženlivějšího Vladimira Putina, ale chlapíka, který může po něm v Rusku nastoupit na pozadí ekonomického zoufalství a politického chaosu. Ale nezdá se, že by neokony a liberální příznivce intervence v The New York Times nějak zajímala pravděpodobnost jaderného Armagedonu. A stejně tak, samozřejmě, i čestná žurnalistika," uzavřel znechuceně Robert Perry.

(kou, prvnizpravy.cz, consortiumnews.com, foto: arch.)