Svátek má: Oldřich

Zprávy

Velikost textu:

Bulharsko na rozcestí: Rudá armáda osvoboditelé nebo okupanti?

Bulharsko na rozcestí: Rudá armáda osvoboditelé nebo okupanti?

V Bulharsku ruské velvyslanectví uspořádalo výstavu k 75.výročí osvobození Rudou armádou. Spor o to, zda Sověti byli osvoboditeli nebo okupanti rozděluje balkánský stát, je ale zastíněn komunální volební kampaní.

Hitler v Bulharsku
12. září 2019 - 03:20

Uvnitř výstavního sálu byly slyšet projevy řečníků s červenými kravatami rusko-bulharského přátelství. Před branami Ruského kulturního centra v Sofii demonstranti na začátku týdne zpívali „Okupatori“ a mávali transparenty s nápisy  „Stalin nebyl osvoboditel“.

Někteří položili květiny před památník sovětské armády v Sofii 9. září, zatímco jiní si připomněli oběti komunismu.

Bulharsko během 2.světové války bylo na straně Hitlera

Spor o to, zda Sověti byli osvoboditeli nebo okupanty, rozděluje balkánský stát - a je navíc prohlouben a zastíněn kontroverzí kolem nadcházejících komunálních voleb.

Ještě před zahájením výstavy zaútočila bulharská pravicová vláda proti Moskvě neobvykle nediplomatickými tóny.

„Aniž bychom ignorovali příspěvek SSSR k vítězství proti nacismu, nemůžeme zavírat oči před skutečností, že bajonety Rudé armády přinesly půlstoletí represí pro obyvatele východní Evropy,“ uvedlo ministerstvo zahraničí začátkem měsíce. Ruské velvyslanectví bylo vyzváno, aby nepodporovalo „spornou tezi“ osvobození.


Invaze po invazi

Během druhé světové války bylo Bulharsko po německé invazi v roce 1941 na straně států Osy, ale odmítlo vyhlásit válku proti Sovětskému svazu a rozmístění vojsk na východní frontě. S pozdním ukončením smlouvy s Německem v srpnu 1944 nemohla Sofie zabránit sovětské invazi.

5. září 1944 Moskva vyhlásila válku Bulharsku. Po invazi Rudé armády následovalo 9. září zabavení moci bulharskými komunisty (BKP). Až do roku 1989 bylo Bulharsko považováno za jeden z nejjednodušších satelitů Moskvy a v šedesátých letech 20. století si Sofie občas pohráva s myšlenkou připojení k SSSR.

Ačkoli v balkánském státě nedošlo k výrazným dělnickým stávkám nebo masovým hnutím proti komunistickému systému, na rozdíl od Polska, Maďarska nebo Československa byli disidenti pronásledováni stejně nemilosrdně jako v jiných komunistických státech.

Nostalgické vzpomínky na dobu útlaku

Již v prvních letech po převzetí moci BKP se desítky tisíc přestěhovalo do vězení a pracovních táborů. Lidové soudy v roce 1945 odsoudily  k smrti  2 700 osob.

Přestože bulharská národní bezpečnost po celá desetiletí sledovala stovky tisíc krajanů, mnoho starších Bulharů má stále poměrně pozitivní obraz komunistické éry své země, v neposlední řadě kvůli nedostatku nekonečné ekonomické transformace.

Obraz slovanských bratrů jako osvoboditelů od dob osmanského jha, udržovaný komunistickými vládci během protitureckých kampaní 80. let, zůstává v bulharské veřejné sféře hluboce zakořeněn.

(rp,prvnizpravy.cz,tageblatt, foto:arch,)