Svátek má: Drahoslava

Zprávy

Velikost textu:

Afghánistán: Mír a dohody o spiknutí na dohled

Afghánistán: Mír a dohody o spiknutí na dohled

České mediální titulky 9.července zněly falešně ve smyslu: „Tálibán se v Kataru zavázal snížit počet civilních obětí na nulu.“ Jediný titulek, který vyjadřoval reálný stav, byl z natoaktual.cz: „Tálibán a afghánská vláda chtějí snížit násilí.“

Ilustrační foto
11. července 2019 - 07:20

Jednalo se o oboustranný závazek, i afghánské armády, ne jenom o závazek tajtrlíků z islamistického Tálibánu.

Přitom si Tálibán dělá srandu z afghánské vlády a mírových aktivistů, a potažmo z lidiček celého světa, komentuje pro Prvnizpravy.cz afghánské mírové aktivity František Roček.

Chvíle hloupého údivu

Německý zvláštní vyslanec pro Afghánistán Markus Potzel na závěrečném ceremoniálu konference řekl (podle afghánských médií), že usnesení vydané po dvoudenním dialogu v afghánském Dauhá přesahuje jeho očekávání a vůči ještě nedávné minulosti bylo bezprecedentní:

„Moje očekávání nebyla příliš vysoká, ale právě jsem se dozvěděl, že jste se shodli na společném prohlášení jako na výsledném dokumentu…“

Politici byli udiveni, ale asi proto, že zapomněli, co říkaly naše prababičky: „Slibem nezarmoutíš.“ I proto, že teď již Tálibán nemusí plánovitě útočit na občanskou vybavenost, jako loni v době parlamentních voleb. Pro Tálibán naštěstí je nový parlament rozhádaný, nikdo neví, co bude dál.

Tálibán dnes již může slíbit modré z nebe. Blíží se dohoda s Američany, proto nemusí plánovat cílené trestné masakry civilistů ve zlobivých oblastech se silnou pozicí vlády. Stačí (snad) poslední memento, které se skutečně povedlo.

V jednom článku to bylo 9. července 2019 výstižně popsáno: „Zatímco afghánští delegáti a členové Tálibánu hovořili v neděli v Dauhá o afghánském mírovém procesu, Tálibán smrtícím výbuchem v jižní provincii Ghazní zabil 12 lidí, včetně čtyř příslušníků bezpečnostních sil, a zranil desítky civilistů, včetně školáků.“

Výbuch byl exemplární ukázkou tálibánské vůle po moci - 12 mrtvol a 179 zraněných – to byl velmi výstižný tálibánský argument.

Tím Tálibán orámoval východisko konference a potom vyjádří dobrou vůli. A co bude dál?

Neútočit na civilní objekty mohli Tálibánci přijmout, protože do prezidentských voleb může být škraloup civilních ztrát spíše na vládní straně. Vládní síly se snaží o nemožné, o ofenzívní tlak na Tálibán, protože příští rok již k boji s Tálibánem nemusí mít vojsko dost peněz. Většina prostředků plyne ze zahraničních darů, většinou od USA a dalších zemí NATO.


Čas rozkladu

Všichni aktéři mírotvorného jednání pilně navštěvují své sponzory, tiché příznivce, politické fanoušky a potenciální ekonomické spoluhráče v okolních státech.

Vznikají dohody o spiknutí budoucím: afghánská vláda, různí afghánští opoziční politici (včetně skrytě talibanských), Američané i Tálibánci, se setkávají s kde kým. Velmi přítulní jsou vůči Pákistánu, a ještě přítulnější vůči Číně.

Protože v úterý skončilo 7. kolo mírových rozhovorů s představiteli Tálibánu v Kataru, zvláštní zástupce pro usmíření v Afghánistánu Zalmay Khalilzad v úterý řekl, že míří do Číny: „V úterý ráno jsem měl schůzku s Tálibánem. Zamířím do Číny a pak se vrátím do Washingtonu, abych podal zprávu a konzultoval afghánský mírový proces.“Pracuje se na dočasných koalicích. Např. Čína musí kalkulovat do jaké míry projevovat sympatie současné vládě, s Tálibánem Číňané jednají o tom, aby Tálibán akceptoval čínské obchodní a investiční plány a dosavadní dohody s afghánskou vládou. Tálibán jistě podmiňuje družnou spolupráci s Čínou svými podmínkami o politickém nevměšování a skrytém (ekonomickém) podporování Tálibánu čínskými mandaríny.
Mezitím se v afghánských úřadech potichu aktivizují tálibánští hráči. Řada z nich ve skrytu působí ve vládní struktuře již od roku 2001, kdy Tálibán ztratil moc. Jako šedivě nenápadní úředníci se zastánci Tálibánu v klidu za 20 let dostávali po úředním žebříčku do stále vyšších pater exekutivy.

Kromě toho někteří dosud neutrální úředníci, vojáci a policisté jistě dostávají mezi čtyřma očima nabídky k tálibánsky správné spolupráci.

Odborníci placení Tálibánem již dávají dohromady nejen novou ústavu, ale i politické a ekonomické mechanismy plíživého převzetí moci Tálibánem. Nebude to hned, ani pozítří,  dojde k tomu spíše postupně do 5 let.

Také dumají jak zachovat jisté zdání demokratičnosti. Jistý model (k afghánskému dopracování) se nabízí z Pákistánu.

Příslib míru je plný zvrácených rozkoší.

(rp,fr,prvnizpravy.cz,foto:arch.)