Svátek má: Jan

Sport

Velikost textu:

V Pardubicích proběhne již 28.ročník šachu a her Czech Open

V Pardubicích proběhne již 28.ročník šachu a her Czech Open

Ve východočeské metropoli začíná ve čtvrtek již 28.ročník mezinárodního festivalu šachu a her Czech Open. Do Pardubic by se podle organizátorů mělo během července sjet na tři tisíce hráčů, včetně dvou tisícovek šachistů.

David Navara a Sergej Movsesjan se utkali ve Fischerových šachách
12. července 2017 - 11:30

Letošní ročník se svojí strukturou nijak neliší od předcházejících ročníků. Největší pozornost na sebe poutá samozřejmě otevřený velmistrovský turnaj Pardubice Open, který v Tipsport areně proběhne od 21. do 30. července. Nasazenou jedničkou je český šachista Viktor Láznička, kterého ve startovní listině následují Ind Gupta a další Čech Jiří Štoček, uvedl pro Pardubickenovinky.cz Jakub Burian, tiskový mluvčí Czech Open 2017 .

„Konkurence v hlavním turnaji festivalu je opět veliká, za což jsme nesmírně rádi,“ říká ředitel festivalu Jan Mazuch.

Prim hrají na Czech Openu každoročně šachy, což dokazují i letošní počty účastníků. K pardubickým šachovnicím by mělo zavítat kolem dvou tisíc hráčů z více než padesáti zemí světa.

„Oproti posledním ročníkům jsme zaznamenali zvýšený počet hráčů z Ruska a čím dál více silných hráčů všech generací k nám přijíždí také z Indie. Najdeme zde ale i zástupce z exotičtějších zemí, jako je například Austrálie, Spojené arabské emiráty, Singapur či Malajsie,“ doplňuje Jan Mazuch.


Pořadatelé rovněž registrují zvýšený zájem o krátkodobé turnaje, které se v rámci festivalu uskuteční. „Očekáváme rekordní počty hráčů v turnajích družstev a v rapid šachu, kterého se zúčastní i loňský vítěz velmistrovského turnaje Sergej Movsesjan. Současná česká jednička David Navara pak odehraje turnaj ve Fischerových šachách,“ dodává Mazuch.


Czech Open ovšem není pouze o bílých a černých figurkách na šachovnici. Rozmanitý program festivalu doplní populární skládání Rubikovy kostky, luštění křížovek a sudoku nebo turnaje v dámě, scrabblu, piškvorkách či mankalových hrách. Na ploše Tipsport areny proběhne také turnaj ve vůbec nejstarší deskové hře na světě – čínském go. Hned v úvodních dnech festivalu se zde uskuteční finále kvalifikace Evropské Go Federace o profesionálního hráče.


„Těch je v Evropě zatím pouze pět, takže jde o poměrně atraktivní záležitost. Tito evropští profesionálové se poté mohou měřit s nejlepšími hráči z Asie, kde se konají velmi štědře dotované turnaje. Vítězové asijských turnajů v go si mohou přijít až na stovky tisíc dolarů,“ říká Jan Mazuch.

Pro hráče i návštěvníky je připraven bohatý doprovodný program. „Je pro nás důležité, aby diváci a všichni účastníci odjížděli z Pardubic spokojeni. Proto se mohou těšit na společenské večery na koupališti Cihelna, na návštěvu Zoo ve Dvoře Králové, turnaje v malé kopané a bowlingu, hospodský kvíz či noční prohlídku historického centra Pardubic," doplňuje výčet akcí zástupce ředitele turnaje Petr Laušman. V rámci festivalu se dále hraje celá řada otevřených mistrovství republiky, mistrovství Evropy a dalších významných soutěží. Vstup na festival je po celou dobu turnaje zdarma.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:czechopen)