Svátek má: František

Regiony

Velikost textu:

Zemědělské TECHNOhrátky v Chrudimi zmokly

Zemědělské TECHNOhrátky v Chrudimi zmokly

Zemědělské TECHNOhrátky v Chrudimi školáky i v deštivém počasí inspirovaly a současně bavily.

TECHNOhrátky v Chrudimi
15. září 2022 - 11:30

Dojení makety krávy, jízda s naloženým kolečkem, poznávání rostlin a semen, analýza vzorků tekutin nebo kompletace spojovacího materiálu. Žáci devátých tříd, kteří ve středu 14. září navštívili TECHNOhrátky ve Střední škole zemědělské a Vyšší odborné škole Chrudim, poznávali obory zaměřené na zemědělství a ekologii v plné rozmanitosti a kráse. Na druhou podzimní akci letošního ročníku projektu jich dorazilo 114 z devíti základních škol z Chrudimska a Pardubicka.

Přestože tentokrát počasí akci příliš nepřálo, celodenní déšť však dobrou náladu a chuť seznamovat se s žádanými profesemi dětem nevzal. Navíc organizátoři připravili jak v budově školy, tak i na nedalekém školním statku ve Vestci vnitřní, „suchou“ variantu všech šesti pracovišť.

Školáky přijeli pozdravit a motivovat spolu s dalšími hosty také radní Pardubického kraje – Josef Kozel pro školství a Miroslav Krčil pro venkov, životní prostředí a zemědělství.

„Tato střední škola má bohatou tradici i historii, o tomto víkendu v ní proběhnou oslavy 160. výročí od jejího založení. I dnes stále zůstává výbornou volbou pro život,“ řekl v rámci slavnostního zahájení Josef Kozel.

„Oceňuji především značný zájem žáků o účast na těchto TECHNOhrátkách. Hlásilo se jich 270 a zúčastnit se z kapacitních důvodů mohla necelá polovina. Kdo si vybere některý z vyučovaných oborů, určitě neprohloupí – zemědělství je důležitá, perspektivní a zároveň krásná práce,“ připojil Miroslav Krčil.

Slalom dal zabrat
Na žáky čekala seznamka s učebním oborem zemědělec-farmář i s maturitními agropodnikání a ekologie a životní prostředí se zaměřením vodohospodář. Aktivity na jednotlivých stanovištích prověřily nejen zručnost a nápaditost „deváťáků“, ale nabídly i prostor pro pobavení a legraci – například při unikátním slalomu s překážkami a naloženým kolečkem. Pro mnohé byl problém trefit nájezd na dřevěnou paletu, jiným padal v zatáčkách pytel sena a nakonec upadla i učitelka z Pardubic, která chtěla svým žákům předvést vzorovou jízdu.

Jak už to bývá při TECHNOhrátkách časté, většinu kluků porazilo děvče. Adéla Jiroušková, kapitánka družstva ZŠ Benešovo náměstí z Pardubic, zdolala trasu za šestnáct vteřin a sklidila velké uznání. „No, abych ještě neuměla jezdit s kolečkem, když je držím v rukách každý den. Doma v Dolní Rovni máme statek, dvacet býků, jalovice, koně, prasata, slepice a také deset hektarů luk, takže se musím ohánět. Střední škola v Chrudimi se mi líbí, uvažuji, že sem půjdu studovat,“ vysvětlila skromná dívka.

TECHNOhrátky v Letohradu pod symbolickým dohledem Alfonse

Dojení potrápilo kluky
Hodně zábavy bylo spojené tradičně s úkolem podojit maketu krávy. Zejména chlapci statečně bojovali s tím, aby jim voda, která nahradila mléko, nepotřísnila kalhoty. Po tříminutovém úsilí se některým podařilo horkotěžko vymačkat alespoň tři čtvrtě litru. A když jim následně učitel odborného výcviku oznámil, že v kravíně tuto práci provádí robotické rameno, posteskli si, proč nebylo už na TECHNOhrátkách.

„V laboratoři žáci určovali kyselost a zásaditost na deseti vzorcích tekutin a roztoků. Poučné bylo stanoviště dendrologie a odpadů s poznáváním stromů i prověřením znalostí o třídění odpadů. Náročný úkol plnili žáci v případě kompletace spojovacího materiálu podle vzorové desky. Na základě protokolu, který obdrželi, museli nejprve identifikovat, co je třeba bednová úchytka, úhelník s prolisem, plochý závěr, vrut se šestihranou hlavou i další prvky. Pracovali ve dvojicích, což je nutilo ke vzájemné spolupráci a komunikaci,“ přidal postřehy z průběhu akce Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

Ovocné dorty se staly kořistí dvou pardubických škol. Za výhru v manuální části programu si ho domů odvezli žáci Základní školy Prodloužená z Polabin, za nejlepší výsledek v kvízu „Hej ty, víš to?!“ se odměny dočkala výprava Základní školy Benešovo náměstí.

Za svou existenci dosud uspořádaly TECHNOhrátky 114 akcí v šestadvaceti středních odborných školách v Pardubickém kraji. Při těchto seznamkách s řemesly prezentovaly aktivním způsobem ukázky 68 oborů z oblasti strojírenství, stavebnictví, elektrotechniky, zemědělství, zahradnictví, gastronomie a služeb. Zúčastnilo se jich celkem 14 854 žáků ze 121 základních škol – 113 jich přitom bylo z Pardubického kraje a mj. dvě také z polských měst Miedzylesie a Domaszków.

Pardubickenovinky.cz informoval Mgr. Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

(jv.pardubickenovinky foto:arch.technohrátky)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
65%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
18%