Svátek má: Vilém

Regiony

Velikost textu:

Zemědělci nevědí, co očekávat od vládního konsolidačního balíčku

Zemědělci nevědí, co očekávat od vládního konsolidačního balíčku

V sídle zemědělské společnosti AGRO Liboměřice se za účasti hejtmana Martina Netolického a radního pro venkov, zemědělství a životní prostředí Miroslava Krčila uskutečnilo setkání regionálních zemědělců s prezidentem Agrární komory ČR Janem Doležalem.

Diskuse se zemědělci
21. května 2023 - 11:30

Jan Doležal společně s radním v rámci své cesty po regionu navštívil také zemědělské podniky v Živanicích, Rosicích a Liboměřicích. Řeč byla především o aktuálních problémech českého zemědělství v souvislosti s novým nastavením Společné zemědělské politiky, dotacích státu a konkurenceschopnosti české rostlinné a živočišné produkce.

„V návaznosti na představený konsolidační balíček mne zajímalo, zda má Agrární komora České republiky informace o tom, jakých dotací se v oblasti zemědělství dotkne avizovaná úspora 10,2 miliardy korun. Bohužel ani samotní zemědělci nemají potřebné informace a na dotazy jim neodpověděl ani ministr zemědělství, ani jeho náměstci. Bohužel vedle změn v nastavení dotací v rámci Společné zemědělské politiky může být omezení státních dotací další házení klacků pod nohy našim zemědělcům, kteří se rozhodně z mého pohledu nedají považovat za agrobarony tak, jak vláda dlouhodobě své kroky obhajuje. Dotčenými totiž jsou i střední podniky - družstva, na kterých ve většině krajů stojí dominantní část produkce,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Obdobně situaci vnímá také radní pro oblast venkova, zemědělství a životního prostředí Miroslav Krčil. „Bohužel z dosavadního vývoje je podle mne patrné, že podpora zemědělců není v poslední době zcela v módě. V našem kraji si ale uvědomujeme, jak je důležité místní podniky a regionální producenty podporovat. A bez ohledu na kroky vlády v tom budeme v našich možnostech pokračovat. Z toho důvodu se snažíme například motivovat provozovatele obecních prodejen k nabídce regionálních potravin a snažíme se je promovat. Není důvod k tomu, aby třeba brambory nebo cibule, ale i další komodity, cestovaly přes půl světa, když si je můžeme a umíme vypěstovat u nás,“ sdělil krajský radní Miroslav Krčil.V rámci diskuse se zemědělci byla také řeč o neúměrné administrativní zátěži z hlediska podávání žádostí o dotace. Kraj v této souvislosti zvažuje, že by skrze Agrární komoru ČR mohl zemědělcům pomoci. „Uvědomujeme si, že především malé a středně velké podniky nemají aparát, který by mohl zajistit poradenství při získávání dotačních prostředků, a to jak národních, tak evropských. Budeme proto chtít otevřít debatu na téma možné krajské pomoci, a to například prostřednictvím kapacit krajského úřadu nebo finanční podporou pro angažování odborníka ve struktuře Agrární komory,“ nastínil možnou spolupráci hejtman Martin Netolický.

Pardubickénovinky.cz informoval Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:kú)Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
51%
Ne
transparent.gif transparent.gif
24%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
25%