Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

Zemědělci na Dožínkovém posezení řešili úrodu, ceny i dotace

Zemědělci na Dožínkovém posezení řešili úrodu, ceny i dotace

Němčí již tradičně setkali členové Agrární komory a Zemědělského svazu Ústí nad Orlicí, kde diskutovali o současných problémech v zemědělství nebo výzvách, kterým v rámci své profese každodenně čelí.

Zemědělci na Dožínkovém posezení
18. září 2023 - 11:30

Na programu pracovního jednání byla celá řada bodů, od neférového dotačního prostředí po využívání umělé inteligence v zemědělství.

Účastníci setkání řešili například to, že podle části veřejnosti mohou právě oni za vyšší ceny potravin a surovin. Kritice podrobili i nedostatečnou finanční podporu konkurenceschopnosti místních zemědělců ze strany státu. Diskuse se také stočila k dopadům ruské agrese na Ukrajině či k možnosti zavedení inovativních technologií do zemědělství jako je například využití umělé inteligence nebo obhospodařování zemědělské plochy s pomocí satelitů. Posezení se za Pardubický kraj zúčastnil hejtman Martin Netolický a radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil, kteří vyjádřili účastníkům podporu. 

„Letošní úroda byla průměrná, slabší oproti minulému roku, kdy se naopak dařilo nad očekávání. Zemědělci si však za svoji odvedenou práci zaslouží poděkování. Nadále s nimi intenzivně spolupracujeme a komunikujeme, protože chceme vědět o problémech, se kterými se potýkají. Jejich práci jim kromě počasí momentálně komplikuje především legislativa a dotační politika státu i Evropské unie. Vládní úsporná opatření dopadají nejenom na Pardubický kraj, ale i zemědělce. Naším společným problémem je zejména nastavení daňového systému pro další období, který musí být předvídatelný. V rámci setkání mě pak také zajímala komunikace Ministerstva zemědělství. Pod novým ministrem se jeví jako výrazně lepší, což by mohlo přispět ke zlepšení situace. Spolupráce s oběma profesními sdruženími však nebude jednoduchá vzhledem k avizovanému snížení dotací,“ zhodnotil současnou situaci hejtman Netolický.

Na Dožínkovém posezení v Podlesí – Němčí přítomní také řešili podporu zemědělců napříč členskými státy Evropské unie. Ta se totiž výrazně liší, což negativně ovlivňuje konkurenceschopnost českých zemědělců. „Na mých pracovních výjezdech do zemědělských podniků je v poslední době patrná nervozita, která je způsobena nestabilním prostředím, legislativou a byrokracií. Situace je navíc komplikována tím, že ostatní státy mají mnohem lepší podmínky. Jedinou věcí, která se tak současné vládě povedla, je bohužel postavení společnosti proti zemědělcům a jejich vnímání jako neustálých příjemců dotací a těch, kteří si nejvíce stěžují. To však není pravda. Naši zemědělci si za to, v jakém prostředí pracují a snaží se vyrábět pro ostatní zdravé a české suroviny a potraviny zaslouží poděkovat,“ doplnil radní Krčil.

Pardubickenovinky.cz informuje Michele Vojáček za Pardubický kraj.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:kú)Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli: