Svátek má: Monika

Regiony

Velikost textu:

ZDRAVOhrátky přišly pozdravit dvě návštěvnice z minulosti

ZDRAVOhrátky přišly pozdravit dvě návštěvnice z minulosti

ZDRAVOhrátky v Ústí nad Orlicí navštívily také dáma s lampou a dcera prvního prezidenta.

ZDRAVOhrátky v Ústí nad Orlicí
30. listopadu 2018 - 11:30

Vyšší odbornou školu a střední školu zdravotnickou a sociální ovládlo ve středu 28. listopadu mládí. Při třetí letošní akci ZDRAVOhrátek Pardubického kraje totiž na většině stanovišť demonstrovali jednotlivé činnosti přímo studenti zdejší školy a v roli pozorných diváků se naopak ocitlo jednasedmdesát vybraných žáků 8. a 9. tříd ze třinácti základních škol. V malých pracovních skupinkách pronikali do základů vyučovaných oborů praktická sestra a sociální činnost.

„Byly to ideální ZDRAVOhrátky. Na jednotlivých pracovištích samozřejmě nechyběli učitelé, ale hlavní role tentokrát připadla studentům školy. Jejich mladší kolegové tak rychle ztráceli přirozený ostych či trému a mnohem snadněji přijímali veškeré informace. Výsledkem byla uvolněná, příjemná a tvůrčí atmosféra. Navíc připravené aktivity byly natolik zajímavé, že se aktéři rozhodně nenudili,“ popsal průběh Vladimír Zemánek, manažer projektu ZDRAVOhrátky.

Slavnostního zahájení akce se zúčastnili radní Pardubického kraje pro školství Bohumil Bernášek a zdravotnictví Ladislav Valtr, starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek nebo ředitelka kontaktního pracoviště Úřadu práce v Ústí nad Orlicí Vladimíra Lesenská.

„V minulých letech zdravotnictví mladou generaci příliš netáhlo, ale v poslední době se situace změnila a počty žáků v našich krajských zdravotnických školách opět stoupají. Škola v Ústí nad Orlicí je moderní a poskytuje kvalitní střední i vyšší odborné vzdělání,“ informoval školáky Bohumil Bernášek.


Účastníky ZDRAVOhrátek přišly navíc pozdravit i dvě nečekané návštěvnice z minulosti – obě v dobových šatech a s nezbytnými proprietami. Florence Nightingalovou, legendární „dámu s lampou“, anglickou ošetřovatelku a zakladatelku zdravotnické péče v 19. století, ztvárnila učitelka Vlasta Beranová. Do role Alice Masarykové, dcery prvního prezidenta, která stála v roce 1919 u zrodu Červeného kříže v Československu, se skvěle převtělila učitelka Lenka Kaplanová. Kuriózní způsob předání informací z historie těchto profesí žáky velice bavil.

Praktické ukázky a soutěžní aktivity probíhaly na sedmi speciálních stanovištích. Všichni žáci se postupně vystřídali v ambulanci, kde se podrobili preventivní prohlídce a změřili fyziologické funkce. V rámci první pomoci je čekala záchrana člověka v bezvědomí či při zástavě srdeční a plicní činnosti. Seznámili se také s vybavením vozu záchranky i zásadami zdravého životního stylu a vyzkoušeli si různé druhy léčebných terapií včetně muzikologie nebo terapie hrou. Mnohé však zaskočila simulace stáří provázená zhoršeným zrakem, omezeným pohybem a různými kompenzačními pomůckami.


Resuscitace

Kondom

Alkoholové brýle

„Zajímavou zastávkou bylo pracoviště zaměřené na riziko nákazy virem HIV, onemocnění AIDS a zásady prevence. Kromě teoretických informací zde došlo i na praktický úkon – nácvik správného nasazení prezervativu. Aktivita zpočátku budila u mnohých účastníků rozpaky a úsměvy, ale nakonec žáci pochopili, jak je dostatečná sexuální osvěta pro patnáctileté děti důležitá,“ uvedla Michaela Kratochvílová, manažerka projektu ZDRAVOhrátky.

Na každém pracovišti plnili školáci různé úkoly a sbírali přitom indicie, které jim pomohly sestavit požadované heslo: “Pojďte s námi studovat ´zdravku´!“ Nejrychleji se to podařilo výpravě Základní školy Mistra Choceňského z Chocně. Ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to? si naopak nejlépe vedl modrý tým složený ze žáků Základní školy Bratří Čapků Ústí nad Orlicí a Základní školy a Mateřské školy Červená Voda.

Pardubickénovinky.cz informoval Vladimír Zemánek, manažer projektu ZDRAVOhrátky.

(jv,pardubickénovinky.cz,foto:arch.ZDRAVOhrátky)