Svátek má: Kristián

Regiony

Velikost textu:

ZDRAVOhrátky mají před sebou poslední letošní zastávku

ZDRAVOhrátky mají před sebou poslední letošní zastávku

Využití simulátoru vyšetření karcinomu prsu, simulace poruch zraku či úskalí smrtelné nemoci AIDS interaktivní formou.

Z minulých ZDRAVOhrátek
10. prosince 2019 - 11:30

Poslední letošní ZDRAVOhrátky, které zavítají ve středu 11. prosince do Střední zdravotnické školy Pardubice, mají pořádně nabitý program. A právě atraktivní aktivity mají za cíl přitáhnout ke studiu zdravotnických a sociálně zaměřených oborů co nejvíce žáků z devátých tříd. Těch organizátoři tentokrát vybrali sedmdesát z jedenácti základních škol pardubického okresu.

Kromě oboru praktická sestra nabízí SZŠ Pardubice jako jediná škola v celém kraji studium čtyřletého maturitního oboru zdravotnické lyceum a tříletého ošetřovatel s výučním listem. Až devadesát procent jejích absolventů odchází studovat na vyšší odborné nebo vysoké školy a uplatnění těch zbývajících na pracovním trhu je stoprocentní.

„V nemocnicích v celém Pardubickém kraji chybí aktuálně kolem stovky zdravotních sester. ZDRAVOhrátky jsou jedním z receptů, jak tento handicap postupně snižovat. Projekt děti baví a zájem o účast je ve všech okresech pardubického regionu vysoký. Školáci totiž mají jedinečnou příležitost vyzkoušet si na akcích zábavnou a soutěžní formou činnosti bezprostředně související se zdravotnictvím, a navíc při tom poznat prostředí střední školy, její učebny, zázemí i učitele,“ vysvětluje Vladimír Zemánek, manažer projektu ZDRAVOhrátky.Na programu šest stanovišť

V pardubické zdravotnické škole čeká žáky na šesti speciálních pracovištích spousta zajímavých aktivit. Sedm desítek účastníků se rozdělí do malých skupinek, v nichž se všichni členové zapojují do plnění připravených úkolů. Už samotné názvy těchto stanovišť naznačují jejich zaměření i pestrost – Péče o zdravý úsměv, Příběh o AIDS, První pomoc, Stáří, Vidím, že nevidím a Human body.

„Žáci si například osvěží zásady prevence zubního kazu i ústní hygieny, vyzkoušejí si kardiopulmonální resuscitaci formou hry nebo využití simulátoru vyšetření karcinomu prsu. Dozvědí se o úskalí smrtelné nemoci AIDS interaktivní formou a podstoupí také simulaci poruch zraku. Na pracoviště Human body budou poznávat a pojmenovávat lidské orgány v angličtině,“ nechává nahlédnout podrobněji do itineráře akce Helena Bártlová, manažerka projektu ZDRAVOhrátky.

Ovocné dorty vítězům soutěží

Slavnostní zahájení ZDRAVOhrátek se uskuteční ve středu 11. prosince v 9 hodin v jídelně Střední zdravotnické školy Pardubice (Průmyslová 395). Zúčastní se ho žáci z jedenácti základních škol: ZŠ Dašice; ZŠ Opatovice nad Labem; NOE – Křesťanská ZŠ a MŠ Pardubice; ZŠ npor. Eliáše, Pardubice–Polabiny; ZŠ Prodloužená, Pardubice–Polabiny; ZŠ Pardubice–Spořilov; ZŠ Štefánikova, Pardubice; ZŠ Masarykovo náměstí, Přelouč; ZŠ Smetanova, Přelouč; ZŠ Řečany nad Labem a ZŠ Sezemice.

Hlavní trofeje v podobě ovocných dortů získají vítězné týmy v dopolední soutěži manuálních činností a odpoledním vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?!

Pardubickénovinky.cz informoval Vladimír Zemánek, manažerr projektu ZDRAVOhrátky.      

      (red,pardubickenovinky.cz,foto:zdravohratky)