Svátek má: Vratislav

Regiony

Velikost textu:

ZDRAVOhrátkám v Ústí nad Orlicí tleskala i Zdislava z Lemberka

ZDRAVOhrátkám v Ústí nad Orlicí tleskala i Zdislava z Lemberka

Měření fyziologických funkcí, zásady prevence proti onemocnění AIDS, záchrana člověka v bezvědomí, nácvik ošetření zlomenin a obvazové techniky.

ZDRAVOhrátkám v Ústí nad Orlicí
19. listopadu 2022 - 11:30

To byl jen zlomek činností, které absolvovali účastníci ZDRAVOhrátek ve Vyšší odborné škole a střední škole zdravotnické a sociální v Ústí nad Orlicí.

e středu 16. listopadu dorazilo na druhou letošní seznamku se zdravotnickými obory a obory sociálních služeb 69 vybraných žáků z jedenácti základních škol z Orlickoústecka.

Ve VOŠ a SŠ zdravotnické a sociální Ústí nad Orlicí se stalo už tradicí, že symbolickými průvodkyněmi žáků při ZDRAVOhrátkách jsou významné postavy z historie zdravotnictví a sociální péče věrně ztvárněné učitelkami školy. Letos padla volba na Svatou Zdislavu z Lemberka, českou šlechtičnu a zakladatelku klášterů a špitálů v první polovině 13. století, do jejíž postavy se opět mistrně promítla učitelka Vlasta Beranová.

Poslání na celý život. Pětašedesát děvčat a čtyři chlapce z devátých ročníků přivedla do zdravotnické školy touha poznat důkladně prostředí, vybavení, učitele, budoucí spolužáky a především náplň vyučovaných oborů. Na osmi speciálních pracovištích k tomu měli dostatek příležitostí.

„Zdravotnictví je práce na celý život – provází vás totiž od narození až do smrti. Není to pouze obyčejné povolání, ale přímo poslání. Člověk schopnost pomáhat druhým a předávat jim veškerou péči musí mít v sobě. Pokud ji objeví, tři čtvrtiny předpokladů pro tuto profesi jsou vlastně hotové. Tu poslední část představuje studium, které zájemcům předá tato škola,“ uvedla při slavnostním zahájení Michaela Matoušková, náměstkyně hejtmana a radní Pardubického kraje pro zdravotnictví.

Společně s ní přišli školáky pozdravit také další hosté. Byli mezi nimi místostarostové Ústí nad Orlicí Jiří Preclík a Pavel Svatoš, vedoucí odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje Martin Kiss, ředitelka kontaktního pracoviště Úřadu práce v Ústí nad Orlicí Romana Martincová a manažerka operačních oborů Orlickoústecké nemocnice Miroslava Záleská.

Vzorová akce – a bez nudy! Byla to bez nadsázky vzorová akce projektu, při níž se nikdo nenudil. Žáci navštívili stanoviště ambulance, první pomoci, simulace stáří, terapie v praxi, prevence HV/AIDS, zdravého životního stylu i prohlídku vozidla zdravotnické záchranné služby.

Každé stanoviště bylo ještě navíc rozděleno na dílčí podpracoviště, takže žádný z aktérů neměl ani na okamžik čas stát opodál. A k tomu se přidali také studenti zdravotnické školy jako vynikající demonstrátoři aktivit i neomylní informátoři. Nejrůznější pokyny, rady a informace se tak na aktéry akce hrnuly ze všech stran.

„Pamatujte si, že když nemáte při zlomenině ruky dlahu, můžete zranění podložit také složenými novinami a pak místo obvázat.“ – „Jste šikovní a na bobotubes hrajete dobře. Jen si vezměte, jak dlouho nacvičuje filharmonie Mou vlast a vy v muzikoterapii písničku Travička zelená zvládnete za minutu.“ – „Tohle je kondom, důležitá součást prevence proti onemocnění AIDS. Zkuste si ho cvičně nasadit a později ho noste stále třeba v peněžence.“

Změnou proti zažité „zdravohrátkovské“ praxi tentokrát bylo, že školáci museli na každém pracovišti splnit určitý úkol, za který však nezískali bodové ohodnocení, ale indicii nutnou pro sestavení tajenky křížovky, která zněla: „Začni s námi studovat praktickou sestru.“
Fonendoskop, tonometr, oxymetr

Premiérové ZDRAVOhrátky v Chrudimi nasadily laťku hodně vysoko

„Na každém stanovišti se odehrávala spousta atraktivních a především poučných aktivit. Například v ambulanci byly v akci přístroje jako fonendoskop, tonometr nebo oxymetr, jimiž školáci měřili spolužákům, pedagogům i všem hostům fyziologické funkce. V terapii se seznamovali s Brailovým písmem a poznávali, co je obsahem muzikoterapie, canisterapie, ergoterapie nebo biblioterapie. První pomoc? Nejprve seznámení s nosítky a vakuovou celotělovou dlahou a pak už ostré zkoušky ošetření zlomenin nebo resuscitaci dospělých i dětí v bezvědomí. Žáci plnili úkoly s velkým nasazením a převážnou většinu z nich skvěle zvládli a není divu, že jejich zájmu a nadšení tleskala i patronka Zdislava z Lemberka,“ všiml si Vladimír Zemánek, manažer projektu ZDRAVOhrátky.

Bylo toho však v průběhu akce ještě mnohem víc. V rámci prevence onemocnění AIDS si účastníci připomněli hlavní zásady prevence a absolvovali i praktický test v podobě nasazení kondomu. Při simulaci stáří je čekala třeba jízda na invalidním vozítku i chůze s chodítkem, zdravý životní styl je poučil o škodlivosti kouření, alkoholu a drog a při první pomoci v terénu si detailně prohlédli sanitku Zdravotnické záchranné služby Českého červeného kříže.

Na vydařených ZDRAVOhrátkách nechyběly ani tradiční soutěže. Odborné dovednosti nejlépe zvládl kombinovaný tým ZŠ Jindřicha Pravečka z Výprachtic a ZŠ Vincence Junka z Dolní Čermné. Ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?! zvítězila výprava ZŠ javornického z Vysokého Mýta.

Pardubickenovinky.cz informoval Vladimír Zemánek, manažer projektu ZDRAVOhrátky.
 
(jv, pardubickenovinky.cz foto:zdravohratky)Souhlasíte s tím, že Česká republika dodává zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
22%
Ne
transparent.gif transparent.gif
57%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
21%