Svátek má: Havel

Regiony

Velikost textu:

Zákon o střetu zájmů se musí změnit, říká hejtman Netolický

Zákon o střetu zájmů se musí změnit, říká hejtman Netolický

Problematika zákona o střetu zájmů byla hlavním tématem jednání poslanců, senátorů, starostů obcí a dalších veřejných funkcionářů.

Hejtman kraje Martin Netolický (ČSSD)
10. ledna 2018 - 14:12

V prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky debatoval o důsledcích schválené novely a nutnosti změny také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a zástupci Dobrovolného svazku obcí Mikroregion Severo-Lanškrounsko. Svazek inicioval prohlášení ke změně tohoto zákona, ke kterému se nyní připojilo již 2 500 obcí a měst a další své podpisy postupně připojují. Rada Pardubického kraje se k tomuto prohlášení připojila koncem listopadu loňského roku.

„Od samého počátku platnosti zákona upozorňujeme, že pro blížící se komunální volby bude řada lidí zvažovat, zda kandidovat. Na menších obcích může být problém vůbec kandidátní listinu sestavit, což je ostatně mnohdy komplikované již nyní. Současná podoba zákona chce naprosté svléknutí i po lidech, kteří jsou pro výkon funkce neuvolnění, získávají odměny v řádech stokorun a obětují svůj volný čas a často i soukromý život. Centrální registr je navíc předem bezdůvodně kriminalizuje. Jsem přesvědčený, že pokud urychleně zákon nezměníme, o lidi v komunální politice z těchto důvodů přijdeme,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Ten v rámci debaty také okomentoval možnosti, které získávání informací od veřejných funkcionářů mohou usnadnit. „Stát již dnes má řadu fungujících registrů, ze kterých by si automaticky mohl požadované informace nasdílet. Nyní si musíme nechat vypsat informace z jednoho státního registru a ručně je přepsat do druhého státního registru. Pod rouškou transparentnosti si jen přiděláváme starosti, protože administrativní zátěž pro jednotlivé obce stále narůstá,“ sdělil hejtman Netolický.


Na setkání prezentovali své zkušenosti také zástupci Dobrovolného svazku obcí Mikroregion Severo-Lanškrounsko, kteří jsou iniciátory prohlášení na změnu zákona, ke kterému se připojilo již okolo 2500 obcí. Obecnou problematiku zákona a jeho nastavení prezentovala přítomným zákonodárcům manažerka svazku Lenka Bártlová. Starosta Dolní Čermné a předseda svazku Petr Helekal informoval o provedeném průzkumu mezi obcemi. Z něj vyplývá, že již dnes je podána řada demisí na funkce starostů, místostarostů či radních a další o této možnosti uvažují.

„V současné době máme v naší obci již jednu podanou demisi a o druhé jsem byl informován, s tím, že byla vzhledem k přípravám novely prozatím odložena. V našem kraji například podal rezignaci starosta Načešic či člen rady města Jevíčko a další o tom vážně uvažují,“ sdělil Petr Helekal.

(red, foto: pl)