Svátek má: Apolena

Regiony

Velikost textu:

Záchrana zříceniny hradu Cimburk pokračuje

Záchrana zříceniny hradu Cimburk pokračuje

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil v pátek region Moravskotřebovska.

Hejtman Martin Netolický v Trnávce
4. prosince 2022 - 11:30

První zastávkou bylo Městečko Trnávka. Kromě starostky obce Jany Sáblíkové na setkání dorazili také starostové a starostky nejbližších obcí.

V Trnávce je dlouhodobě velkým tématem záchrana zříceniny hradu Cimburk. „Zřícenina gotického hradu Cimburk je ve vlastnictví obce, a od roku 1964 je chráněna jako kulturní památka. S vedením obce se dlouhodobě bavíme o zajištění hradu, aby nedocházelo k jeho dalšímu poškození. Prozatím se podařilo i za přispění krajských dotací realizovat dvě etapy, kdy byla řešena vstupní brána, navazující zeď či podkovitá bašta. V příštím roce by obec chtěla realizovat třetí etapu v předpokládané hodnotě tří milionů korun. Tímto by mohlo být dokončeno zajištění předhradí. Pokud se budeme bavit o konzervaci hlavního paláce, tak se jedná o více jak 30 milionů korun,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Tématem setkání byly také opravy silnic poničených zvýšenou nákladní dopravou z důvodu transportu kůrovcového dřeva. „Oblast Moravskotřebovska patří mezi kůrovcem zasažené lokality, což způsobilo zvýšenou nákladní kamionovou dopravu na našich silnicích nižších tříd. Budeme chtít jednat se státem o příspěvku na tyto opravy, protože jsme tyto silnice před několika lety opravili a dnes trpí dopravou, která by zde za běžných okolností nebyla,“ uvedl hejtman Netolický.

Na ocenění Pardubického kraje přišlo rekordních 52 nominací

Ten starostům představil také plán kraje na podporu projektu Pošta Partner. „Náš dotační titul by měl podpořit zavádění služby Pošta Partner tak, aby mohla být základní poštovní služba na venkově zachována v rozsahu, který bude pro občany přívětivý. Předpokládáme, že bychom tento dotační titul vyhlásili na jaře příštího roku,“ řekl hejtman.

Pardubickénovinky.cz informoval Mgr.Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch.kú)Nejčtenější

Myslíte si, že u nás dochází k omezování svobody projevu a k zavádění cenzury?

Ano
transparent.gif transparent.gif
74%
Ne
transparent.gif transparent.gif
26%