Svátek má: Havel

Regiony

Velikost textu:

Výstavba vedení vysokého napětí na Poličsku začne již příští rok

Výstavba vedení vysokého napětí na Poličsku začne již příští rok

Hlavní téma jednání hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického s místopředsedou představenstva společnosti ČEZ Distribuce Vladimírem Budínským byla výstavba vedení vysokého napětí na Poličsku.

Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje
3. prosince 2017 - 11:30

Společnost ČEZ Distribuce v současné době dokončuje poslední majetkoprávní záležitosti a plánuje výstavbu vedení v délce 28 kilometrů mezi lety 2018 až 2019.

„Problém nedostatečného napojení Poličska na elektrickou energii vnímám velmi intenzivně, a proto jsme jako krajská samospráva podnikli již řadu kroků a konkrétních jednání, která měla za cíl výstavbu co nejvíce urychlit, což se nám podařilo. V minulosti jsem například se zástupci královehradeckého biskupství projednával vyřešení majetkoprávních vztahů na pozemcích v majetku církve,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

„ČEZ Distribuce je v současné době téměř před realizací celého projektu, jelikož je již zadána výroba opěrných sloupů. Co se týká pozemkových záležitostí, zbývá dořešit již jen několik málo pozemků. Avizovaný termín zahájení výstavby v příštím roce bude dodržen, jelikož vše postupuje dle připraveného harmonogramu. Pro náš kraj je to jednoznačně dobrá zpráva, která pomůže rozvoji nejen poličského regionu, ale doplní nezbytnou infrastrukturu kraje. Nedostatečná kapacita sítě způsobuje v současné době problémy nejen velkým zaměstnavatelům v regionu, kteří tak musí zajišťovat alternativní zdroje energie, ale brzdí také výstavbu rodinných domů,“ sdělil hejtman s tím, že plánované vedení z Hlinska do Poličky o celkové délce 28 kilometrů vyjde na přibližně 300 milionů korun. V Poličce bude také v rámci výstavby vybudována rozvodna za 200 milionů.


ČEZ větrnou smršť Herwart v Pardubickém kraji zvládl
Hejtman Netolický se zajímal také o řešení následků větrné smršti Herwart, která zasáhla Českou republiku v průběhu října a byla nejničivější od orkánu Kyrill z ledna 2007.

„Zajímalo mne, jak v našem regionu ČEZ Distribuce řešila konkrétní problémy a odstraňování následků bouře. I přesto, že některé oblasti byly bez elektrického proudu okolo 48 hodin, jsem přesvědčený, že ČEZ tuto situaci zvládl velmi dobře. Za náš kraj byla komunikace příkladná, a proto nebylo nutné svolávat ani krizový stát a celý postup se řídil energetickým zákonem. ČEZ při odstraňování škod postupoval obdobně, jak by tomu mělo být na silnicích, kde musí být sníh odklizen nejprve na hlavních komunikacích a postupně se dostáváme i na silnic e nižší třídy. Energetici musí obdobně zajistit provoz nejprve na vysokém napětí, a až následně se dostávají k jednotlivým drobným větvím,“ sdělil hejtman Netolický, který se seznámil také s připravovanými novinkami v komunikaci společnosti směrem k odběratelům a samosprávám.

„ČEZ do připravuje komunikační systém pro klienty, který by online informoval o výpadcích vysokého, ale i nízkého napětí. Bude také jmenován koordinátor, který bude veškeré mimořádné situace koordinovat s krizovým řízením a krajskou bezpečnostní radou, což ještě více zintenzivní vzájemnou komunikaci,“ dodal Netolický.

Pardubickenovinky.cz informoval  Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch.)