Svátek má: Ljuba

Regiony

Velikost textu:

Výstava výtvarníka, kterému byl blízký PAJZL

Výstava výtvarníka, kterému byl blízký PAJZL

První srpnovou středu byla v Městské knihovně v Ústí nad Orlicí zahájena výstava obrazů lanškrounského výtvarníka Ladislava Netka (1951 – 2011).

Výstava obrazů Ladislava Netka
4. srpna 2018 - 11:30

Autor měl blízko k ústeckému alternativnímu seskupení PAJZL, které v Ústí působilo v 60. a 70. letech.

Ladislav Netek se narodil v Šumperku a žil v Lanškrouně. Od dětství miloval tužky, pastelky a pokreslil vše co se dalo. Později se stýkal s místními amatérskými malíři, později i s mladými z undergroundu z Ústeckoorlicka, Kolínska i Prahy. Své kresby a malby, koláže veřejně nevystavoval, vyjma Ústeckoorlických salonů na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století, ale přátelům a známým je buď daroval nebo prodával.


V současné době probíhá zpracování jeho tvorby díky zájmu bývalých přátel z undergroundu. Díky jejich zájmu a podpoře byla jeho tvorbě věnována pozornost jak v médiich a tak ve výstavní činnosti - Lanškroun, Ústí nad Orlicí, Šumperk.

Přelom šedesátých a sedmdesátých let minulého století byl pro Ladislava Netka významný jak z hlediska osobního života, tak v tvůrčí práci. Seznámil se s lidmi z Ústi nad Orlicí a okolí, kteří patřili převážně do skupiny P.A.J.Z.L. (Praví A Jediní Zástupci Lidu).

Výstava je v prostorách knihovny k vidění až do 29. září. Informovaly o tom webové stránky ústeckoorlické radnice.

(vm, Pardubickenovinky.cz, foto: Město Ústí nad Orlicí)