Svátek má: Milena

Regiony

Velikost textu:

Výstava "Pod vrchlíkem" připomene 70 let výsadkového vojska v Čechách

Výstava "Pod vrchlíkem" připomene 70 let  výsadkového vojska v Čechách

Ve dnech 18. dubna až 18. května 2017 připravuje 43.výsadkový prapor ve spolupráci s Klubem výsadkových veteránů gen. Klemeše a posádkovým městem Chrudim pod záštitou starosty města Mgr. Petra Řezníčka výstavu v Regionálním muzeu v Chrudimi „Pod vrchlíkem“.

Ilustrační foto
17.duben 2017 - 11:30

V roce 2017 oslaví AČR a 43. výsadkový prapor dislokovaný v Chrudimi tři významná výročí. Tím prvním je 70. výročí vzniku výsadkových vojsk, které se vztahuje k datu 1. října 1947, kdy na základě výnosu č.j. 4218, zahájil svojí činnost 71. pěší prapor československých parašutistů, dislokovaný v posádkách Zákupy, Stráž pod Ralskem a v Hradčanech u Mimoně.

Jak historický název napovídá, prapor navazoval na bojovou činnost všech českých a slovenských parašutistů ve II. světové válce. U jeho zrodu stáli příslušníci výsadkových skupin, které byly vysazovány londýnským ministerstvem obrany spolu s vojáky a důstojníky 2. Československé paradesantní brigády, vytvořené v roce 1944 v SSSR. Svými válečnými zkušenostmi, získanými v boji proti fašistickému Německu za svobodu vlasti, pomáhali při výstavbě a formování nového druhu vojska.


Dále v tomto roce se bude slavit 30. výročí znovu založení 71. úderného praporu v Chrudimi, který se v roce 1994 transformoval do podoby dnešního 43. výsadkového praporu. A třetí oslavou je 20 let od vzniku 4. výsadkové roty, první plně profesionální jednotky AČR.

Pardubickenovinky.cz o výstavě informovala za Regionální muzeum v Chrudimi ředitelka muzea Mgr. Klára Habartová.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:rmchrudim)