Svátek má: Emílie

Regiony

Velikost textu:

Vítej, Jane Kašpare!

Vítej, Jane Kašpare!

Pardubický rodák a průkopník českého letectví Jan Kašpar se dočkal. Vůbec první sochu tohoto aviatika na světě město instalovalo už v závěru loňského roku, teď se Jan Kašpar dočká oficiálního přivítání.

Jan Kašpar (z plakátu k akci)
14.leden 2017 - 07:30

Pardubice slaví. Jejich rodák a od roku 2001 i čestný občan města se dočkal své první sochy. Na místě bývalého hotelu Veselka, dnešní třídě Míru, stojí bronzová socha aviatika Jana Kašpara z dílny sochaře Františka Bálka. Během několika málo dnů si Jan Kašpar získal své příznivce a jeho fotografie zaplavily sociální sítě.

„Pardubice mohou splatit svůj dluh vůči památce svého významného rodáka. Pomník je důstojnou poctou celoživotnímu úsilí muže, který tolik znamenal pro české letectví a z Pardubic učinil kolébku létání,“ komentoval instalaci sochy Jana Kašpara primátor města Martin Charvát.


Bronzová postava aviatika s vrtulí v životní velikosti stojí v místech, kde býval hotel Veselka – rodný dům Jana Kašpara. Před ním je v dlažbě naznačena časová osa s významnými milníky aviatikova života.

„Je to styl kontaktní sochy, kterou známe z mnoha evropských měst – sochy, se kterou lidé pózují, fotografují se. Jan Kašpar byl moderní a velmi společenský člověk a troufám si říct, že podobný styl prezentace českého letectví by přivítal,“ doplnil předseda Společnosti Jana Kašpara Jiří Kotyk.

Na výrobu a instalaci sochy přispívali i dárci z řad veřejnosti, kterým patří poděkování města Pardubice a Společnosti Jana Kašpara.

Slavnostní přivítání sochy Ing. Jana Kašpara se uskuteční v pondělí 16. ledna 2017 od 15.00 hodin.  Zúčastní se jej celá řada hostů včetně praneteře Jana Kašpara paní Evy Perrové a donátorů sochy v čele s primátorem města Pardubic Martinem Charvátem či zastupitelem Miroslavem Rubešem.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:společnost jana kašpara)