Svátek má: Jana

Regiony

Velikost textu:

V Litomyšlské nemocnici proběhne Den zdraví

V Litomyšlské nemocnici proběhne Den zdraví

Ve čtvrtek 14.6. budou v Litomyšlské nemocnici vítání všichni zájemci o zdravý životní styl i ti, kteří se chtějí dozvědět více o svém aktuálním zdravotním stavu.

Ilustrační foto
10. června 2018 - 11:30

Den zdraví bude probíhat od 9 do 15 hodin v areálu nemocnice. Pardubickenovinky.cz o tom informovala Alena Františková, mluvčí Nemocnice Pardubického kraje, a.s.

Prohlídky vybraných oddělení i preventivní programy a vyšetření, to vše zahrnuje program letošního Dne zdraví v Litomyšlské nemocnici. „Připravili jsme pestrý program, který ukáže naši nemocnici i z jiné strany, než jsou občané zvyklí jako pacienti. Návštěvníkům nabídneme možnost využít zdarma preventivní vyšetření. Dále se dozví, jak předcházet některým onemocněním a zároveň jaké jsou možnosti léčby, pokud už nás nějaký zdravotní problém trápí. Letos se chceme opět také věnovat edukaci a osvětě prevence cévní mozkové příhody, při které spolupracujeme s organizací Zdravý mozek,“ dodává Světlana Jeřábková, náměstkyně ošetřovatelské péče Litomyšlské nemocnice.


V 9 hodin se uskuteční slavnostní zahájení akce před budovou monobloku, od 11 hodin pak budou návštěvníky doprovázet svými tóny žáci Základní umělecké školy Bedřicha Smetany Litomyšl. Během Dne zdraví budou zájemci moci nahlédnout do chodu chirurgického, gynekologického a rehabilitačního oddělení a zeptat se na vše, co je zajímá.

Ortopedické oddělení nabídne kromě prohlídky prostor i výstavu materiálů na ortopedické operace. Neurologické oddělení bude promítat krátký film o prevenci cévní mozkové příhody, který divákům ukáže, jak rozpoznat první příznaky. Návštěvníci nemocnice se budou moci při procházce nemocničním parkem zastavit u stánků, ve kterých si mohou nechat prohlédnout znaménka od lékařky z kožní ambulance, zdarma si vyzvednout sadu na preventivní vyšetření krve ve stolici a nechat si zjistit hladinu krevního cukru v krvi.

Dále získají informace o dárcovství krve a dobrovolnické službě a v prvním patře monobloku si mohou nechat změřit nitrooční tlak. Pro zájemce budou připraveny i prohlídky zajímavé techniky, konkrétně mobilního RTG přístroje a lůžka Multicare a přenosného monitoru. Letošní ročník také obohatí posádka Zdravotnické záchranné služby, která nechá návštěvníky nahlédnout do svého vozu a ukáže vybavení, které využívá při výjezdech za pacienty.

Nemocniční lékárna, která sídlí hned u vstupu do areálu, si pro veřejnost připravila komentované prohlídky zázemím lékárny a také speciální slevové akce na vybraný sortiment, které bude možné využít jen během Dne zdraví. Dále bude před monoblokem možné zakoupit výrobky Charity Chotovice a Zahradní keramiky.

Aby se návštěvníci dozvěděli i informace o svém aktuálním zdravotním stavu a možných hrozících rizicích, bude v rámci programu v nemocničním parku připraveno i stanoviště, ve kterém si budou moci nechat změřit hodnotu BMI (Body Mass Index). Ta je nejrozšířenějším indikátorem pro stanovení podváhy, normální hmotnosti, nadváhy či obezity. Nadváha a obezita přitom stojí za rozvojem řady metabolických komplikací a onemocnění, jako jsou cévní a srdeční choroby, diabetes a infarkt myokardu. S obezitou souvisí i výskyt nádorových onemocnění. Přístroj zároveň zjistí množství tělesných tuků, klidový metabolismus a podíl kosterního svalstva. Výsledky měření budou moci návštěvníci ihned prokonzultovat s nutriční terapeutkou.

V případě nepříznivého počasí budou venkovní stanoviště přesunuta do prostoru monobloku. Z provozních důvodů jsou změny v programu vyhrazeny.

(vm, Pardubickenovinky.cz, foto: Nemocnice Pardubického kraje, a.s.)