Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

V kraji výrazně roste zájem o obnovitelné zdroje energie

V kraji výrazně roste zájem o obnovitelné zdroje energie

Aktuální situace z hlediska připojování obnovitelných zdrojů energie do distribuční sítě v Pardubickém kraji či plán investic do distribuční soustavy. To byla hlavní témata jednání hejtmana Martina Netolického se zástupci společnosti ČEZ Distribuce.

Ilustrační foto
4. června 2023 - 11:30

Jen za první dva měsíce bylo na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce podáno stejné množství žádostí o připojení obnovitelného zdroje energie do sítě jako za celý rok 2021.

„V posledních letech velmi dramaticky narůstá počet žádostí o připojení obnovitelného zdroje energie do distribuční sítě na celém území České republiky. Jedná se o důsledek jak nejistoty na energetickém trhu, tak i nastaveného systému dotací, který umožňuje budování takzvaných mikrozdrojů, tedy nejčastěji solárních panelů na rodinných domech. V loňském roce tak společnost ČEZ Distribuce zpracovala o 300 procent více žádostí a trend pokračuje i v letošním roce. Jen za první dva měsíce letošního roku bylo přijato stejné množství žádostí jako za celý rok 2021, v Pardubickém kraji jde o cca devět procent všech žádostí. Většinou se jedná o takzvané mikrozdroje, což jsou ve valné většině nově instalované střešní fotovoltaické elektrárny na rodinných domech, veřejných budovách nebo firemních objektech,“ uvedl hejtman Martin Netolický.Řeč byla také o stavbě větrných elektráren, což je téma, které je v řadě míst kraje velmi aktuální. „Osobně nepatřím mezi zastánce budování velkých větrných elektráren, protože musíme brát v potaz krajinný ráz místa, do kterého se má tato stavba umisťovat. Jak jsem měl možnost navnímat v rámci cest po regionu, tak ani mezi občany není pro toto řešení přílišné nadšení,“ řekl hejtman Martin Netolický, který zástupce ČEZu seznámil také se záměry Pardubického kraje v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Především se jedná o budování fotovoltaických elektráren na budovách v majetku kraje, mezi které patří školy či nemocnice.

Pardubickénovinky.cz informoval Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch)Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli: