Svátek má: Julie

Regiony

Velikost textu:

V Biskupicích o víkendu vysadili novou alej

V Biskupicích o víkendu vysadili novou alej

Cestu k vlaku a dále k mlýnu obyvatelům Biskupic zpříjemní nově vysazená alej mladých stromků. Na výsadbu přispěla Nadace ČEZ částkou 150 tisíc korun.

Alej v Biskupicích
9. listopadu 2022 - 11:30

Jestliže půjdete z Biskupic u Jevíčka cestou k vlakové zastávce a dále k mlýnu, kde vzniká biocentrum s velkým rybníkem, oborou s jeleny a bohatou faunou, otevře se před vámi pohled na nově vysazenou alej. Mladé stromky – 28 líp srdčitých a 12 švestek má za funkci chránit krajinu před povětrnostními vlivy a plnit funkci větrolamu. Lokalita slouží i k procházkám místních obyvatel, kteří jistě ocení příjemný stín a krásné stromořadí a sladké plody švestek.

„Cestu hojně využívají nejen naši obyvatelé, ale i turisté, protože je zde krásná krajina s výjimečným výhledem na Boskovickou brázdu. Lipovo - švestková alej tak zkrášlí cestu a poskytne i potřebný stín. Příspěvek od Nadace ČEZ nám pomohl celou výsadbu zrealizovat a vysadit tuto krásnou alej, která bude sloužit i příštím generacím,“ říká starosta obce Dalibor Šebek.

Návrh výsadby byl konzultován s odborníkem - projektantkou zahradnických úprav. Výsadba jako celek a pořízení veškerého materiálu a provedení výsadbových prací zajistila externí odborná zahradnická firma, s výsadbou pomohli občané Biskupic za podpory obce. Následná péče bude zajištěna zaměstnanci obce.

A trochu statistiky: V Královéhradeckém kraji podpořila Nadace ČEZ v programu Stromy od roku 2011 celkem 38 projektů částkou téměř 4 miliony korun. V loňském roce grant dostal 1 žadatel.

V Pardubickém kraji podpořila Nadace ČEZ v programu Stromy od roku 2011 celkem 23 projektů částkou přes 2 a půl milionů korun. V loňském roce grant dostaly 4 žádosti.

V Kraji Vysočina  to pak bylo od roku od roku 2011 dokonce 66 projektů s částkou více jak 5 a půl milionu korun. V loňském roce stromy sázeli na 12 místech.

Nadace ČEZ letos pomůže vysadit téměř 6 000 nových stromů, celkem jich díky ní krášlí českou krajinu už 113 000. Jen v letošním roce podpořila Nadace ČEZ v rámci svého grantu Stromy celkem 69 projektů napříč republikou, což je třetí nejvyšší počet od spuštění programu v roce 2011. Výsadba nových alejí, větrolamů či obecních sadů probíhá právě nyní, během října a listopadu. Českou republiku tak bude krášlit a ozdravovat už 113 066 stromů a jiných dřevin s pomyslnou oranžovou visačkou.V rámci grantu Stromy mohou o příspěvek až 150 000 korun kromě obcí žádat i různé neziskové organizace, spolky či školy. Ačkoliv aleje a stromořadí stále mezi žádostmi převažují, objevují se i projekty na revitalizaci parků, zastínění dětských hřišť a odpočinkových míst, zakládají se arboreta či obnovují bývalé obecní sady.

Pardubickenovinky.cz informovala Šárka Lapáčková Beránková regionální manažer komunikace a mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:čez)Souhlasíte s tím, aby Česká republika i nadále dodávala zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
4%
Ne
transparent.gif transparent.gif
39%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
4%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
53%