Svátek má: Monika

Regiony

Velikost textu:

Ústí nad Orlicí: Vzpomínka na prvního porevolučního starostu

Ústí nad Orlicí: Vzpomínka na prvního porevolučního starostu

Jako vzpomínku na prvního porevolučního starostu města Ústí nad Orlicí Ing. Bohuslava Langa, den před výročím jeho úmrtí, položil kytici na hrob rodiny Langových na hřbitově v České Třebové starosta města Ústí nad Orlicí Petr Hájek.

Kladení kytice u hrobu rodiny Langů
5. srpna 2018 - 11:30

Bohuslav Lang, který se také celý život věnoval sportu a to hlavně basketbalu, zemřel před 26 lety 4. srpna 1992. Informovaly o tom webové stránky města Ústí nad Orlicí.

Bohuslav Lang se narodil 5. prosince 1932 v České Třebové. Společně se svým bratrem - dvojčetem Zdeňkem absolvoval Fakultu strojního inženýrství na VUT v Brně. Pracoval v Agroprojektu v Pardubicích, od roku 1960 v Ústí nad Orlicí v přípravně zemědělských investic a nakonec v n.p. Perla, jako vedoucí projekčního střediska.


V listopadu 1990 se stal členem ústeckého městského zastupitelstva a 4. prosince 1990 byl zvolen starostou města Ústí nad Orlicí.

Znám je jeho kladný vztah ke sportu, se kterým začal už v České Třebové. V Ústí nad Orlicí začínal v roce 1952 s lehkou atletikou. Byl velmi dobrý v desetiboji. Jeho největší láskou však byl basketbal. Od roku 1959 do roku 1989 sehrál v dresu TJ Jiskra Ústí nad Orlicí 792 mistrovských utkání a bezpočet utkání přátelských. Od roku 1964 byl nepřetržitě předsedou ústeckého basketbalového oddílu. Později se stal i předsedou okresního svazu basketbalu.

Od roku 1976 by rozhodčím a do roku 1992 odřídil více jak 1.200 převážně mládežnických utkání. Stál u zrodu turnaje v basketbalu mužů a žen, který od 16. ročníku nese jméno Memoriál ing. Bohuslava Langa.  Zemřel náhle 4. srpna 1992 ve Svinné  a je pochován na českotřebovském městském hřbitově.
 
(vm, Pardubickenovinky.cz, foto: Město Ústí nad Orlicí)