Svátek má: Mikuláš

Regiony

Velikost textu:

Univerzita Pardubice nabízí Univerzitu třetího věku

Univerzita Pardubice nabízí Univerzitu třetího věku

Zájemcům každého věku, kteří si chtějí rozšířit vědomosti, nabízí Univerzita Pardubice přednášky i kurzy zaměřené na historii, ekonomiku, dopravu nebo třeba i angličtinu a jógu.

Univerzita Pardubice
18. července 2019 - 11:30

Tři fakulty už přijímají přihlášky ke studiu na Univerzitě třetího věku a Univerzitě volného času.

„Ukazuje se, že stále více lidí si chce každý rok rozšířit nebo doplnit znalosti z různých oborů a vědních disciplín i v seniorském věku. Loni se k nám na Univerzitu Pardubice zapsalo už více než tisíc zájemců. Jsem rád, že můžeme díky našim akademikům opět nabídnout veřejnosti Univerzitu třetího věku a Univerzitu volného času. Věřím, že mezi tématy si vybere každý, kdo hledá odpovědi a zajímá se o souvislosti nebo o novinky,“ říká rektor Univerzity Pardubice prof. Jiří Málek.

Poslední místa na Univerzitě volného času s podtitulem „Románský svět“ nabízí Fakulta filozofická, na  které se studenti jednou za měsíc vydají do Turína nejen za čokoládou, poznají rozdíly římské a barbarské domácnosti, prostředí italské mafie, habsburské armády raného novověku nebo francouzského detektivního románu. „Po velmi úspěšných cyklech věnovaných středověku, novověku, 19. a 20. století jsme se rozhodli změnit perspektivu a podívat se na dějiny různých jazykových a národních okruhů. Začneme zeměmi, kde se hovoří románskými jazyky, a v následujících letech budeme pokračovat germánským a slovanským světem,“ uvedl vedoucí Ústavu historických věd Fakulty filozofické doc. Jiří Kubeš.

Stavba nové budovy klinické onkologie se chýlí ke konci

Univerzitu třetího věku otvírá Dopravní fakulta Jana Pernera, kde si zájemci vybírají z technického a  humanitního bloku. První se zaměří na silniční, železniční, vodní a leteckou dopravu, a také na  logistiku, ekonomiku, energetiku, elektrotechniku či ekologii. Humanitní část nabídne pohled do  zdravotnictví, historie, filozofie, cestování nebo do psychologie. Fakulta nabízí i fotografický kurz pro začátečníky nebo kurz „Sebeléčebné schopnosti těla“.

Fakulta ekonomicko-správní zahájí Univerzitu třetího věku přednáškou na téma daňových rájů. V zimním semestru se studenti ve dvou odpoledních blocích naučí, jak vytvořit rodokmen s využitím počítače, seznámí se s bezpečnostními strategiemi či fungováním Evropské unie. Univerzitu třetího věku mohou zájemci navštěvovat i v Městské knihovně v Litomyšli, kde budou hlavním tématem Ženy ve  20. století. V dalších kurzech si zájemci mohou prohlubovat znalosti v angličtině nebo si zacvičit jógu.

Podrobné informace k výuce a přihláškám najdete na webových stránkách jednotlivých fakult Univerzity Pardubice a litomyšlské knihovny.

Pardubickenovinky.cz o celé záležitosti informovala Martina Macková, vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa.

(vm, Pardubickenovinky.cz, foto:arch.)