Svátek má: Monika

Regiony

Velikost textu:

Univerzita a muzeum pronikají i do Mexika

Univerzita a muzeum pronikají i do Mexika

Pardubický kraj a mexický stát Hidalgo propojují studenti a doktorandi, kteří vyjíždějí na výměnné stáže Univerzity Pardubice a státní univerzity ve městě Pachuca.

Pachuca radnice
10. listopadu 2018 - 11:30

Nyní umělecká fakulta mexické univerzity hostí i výstavu Východočeského muzea Od stříbrného českého tolaru k světovému dolaru. Ta se na základě jednání zástupců české strany na mexické ambasádě později přesune i do hlavního města Mexico City.

„V hlavním městě státu Hidalgo, ve čtvrtmilionové Pachuce nás přijala primátorka Yolanda Tellería s celou radou města. Váží si tu nejen spolupráce ve vzdělávání, ale také v ekonomické oblasti, kde díky bezcelnímu obchodu každoročně roste jeho objem o 20 procent,“ uvedl Roman Línek, předseda správní rady Univerzity Pardubice a 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje, který byl na místě spolu s prorektorem a významným odborníkem na numismatiku Petrem Vorlem a ředitelem Východočeského muzea Tomášem Libánkem. „Stále jsme ale pro Mexičany hlavně národem Věry Čáslavské, která byla hlavní tváří olympiády v Mexico City před 50 lety, v roce 1968,“ dodal Línek.

Samotná výstava se se koná v Real del Monte, místě, kde bývaly doly na stříbro. Nyní je zde pobočka univerzity a její umělecká fakulta, která v mnohém připomíná Fakultu restaurování v Litomyšli. České hosty přijal také rektor Universidad Autónoma del Estado de Hidalgo Adolfo Pontigo Loyola. Tato škola má celkem deset fakult a studuje na ní na 50 tisíc studentů.


Výstava, která už byla v anglické verzi vloni v  New Yorku, teď bude ve španělštině lákat zájemce o numismatiku i v Latinské Americe. „Na setkání s naším velvyslancem panem Lubomírem Hladíkem jsme se domluvili, že její další zastávkou bude i hlavní město Mexico City a jeho muzeum v centru města a uvažuje se i o dalších místech. Je to ocenění odborné práce našeho muzea, která má hlavně díky kolegovi Petru Vorlovi nejen nadregionální, ale také nadnárodní přesah,“ konstatoval Tomáš Libánek.
 
Pardubickénovinky.cz informovala PhDr. Zuzana Nováková, tisková mluvčí Krajského úřadu Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:pk)