Svátek má: Radomír

Regiony

Velikost textu:

TECHNOhrátky ve Chvaleticích nabídnou místo růží výrobu lopatky

TECHNOhrátky ve Chvaleticích nabídnou místo růží výrobu lopatky

Letošní deváté – a současně i poslední předprázdninové – zastavení TECHNOhrátek přivede školáky toužící po studiu technických a odborných profesí opět na Pardubicko.

TECHNOhrátky
4. června 2019 - 11:30

Do Středního odborného učiliště zemědělského Chvaletice zamíří ve středu 5. června 130 žáků z deseti základních škol. Čeká je zde podrobné seznámení především s učebním oborem opravář zemědělských strojů. Zájem o absolventy tohoto oboru je mezi zaměstnavateli tak vysoký, že jsou rozebraní dávno před skončením školy.

Ti totiž kromě základů „devatera řemesel“ získají zdarma v rámci výuky řidičské průkazy na osobní a nákladní automobil či traktor a svářečská oprávnění na elektrický oblouk a autogen v hodnotě téměř 70 000 korun.

„Zájem o návštěvu chvaletického učiliště pravidelně registrujeme nejen ze základních škol z Pardubicka a Chrudimska, ale tradičně také ze sousedních spádových oblastí středních Čech. Tentokrát odtud dorazí hned dvě školní výpravy – ze Žehušic a Žiželic nad Cidlinou. Mimochodem, video, které jsme zde natočili před třemi lety při premiérové akci, je na facebookovém profilu projektu absolutně nejsledovanější ze všech a nasbíralo už více než dva tisíce ´lajků´. Fanoušky zaujalo tím, jak si každý účastník TECHNOhrátek mohl vykovat vlastní kovovou růži,“ připomíná Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

Dojde i na bodové sváření. V tomto roce však není výroba kovových růží na programu, ale o návštěvu obdivované kovárny žáci opět nepřijdou. Jejich úkolem bude kování rukojeti lopatky, kterou budou v průběhu ostatních pracovištích postupně vyrábět.

„Kromě toho si však vyzkoušejí také další zajímavé aktivity – například v klempírně ohýbání plechu, v zámečnické dílně spojování materiálu a bodové sváření, v autoservisu opravu kol osobního auta nebo seřízení světel. A nemine je ani detailní prověrka ze znalosti dopravních značek a předpisů,“ doplňuje Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.

Součástí akce bude také prezentace Zemědělského družstva Chýšť, které představí mechanizátor Rostislav Malík, jenž je sám absolventem SOUZ Chvaletice.


Obory opravář zemědělských strojů a strojní mechanik podporuje svým stipendiem Pardubický kraj. Žáci mohou navíc získat také záuční list v oborech klempíř, kovář či soustružník a absolvovat kurz řidiče vysokozdvižného vozíku nebo obsluhy sklízecí mlátičky Claas. Část odborné praxe absolvují ve smluvních podnicích na reálných pracovištích značkových servisů a zemědělských podniků.

Akce ve Středním odborném učilišti zemědělském Chvaletice se zúčastní a o vítězné trofeje v podobě ovocných dortů bude bojovat těchto deset základních škol – ZŠ Heřmanův Městec; ZŠ Chrast; ZŠ Chvaletice; ZŠ Lázně Bohdaneč; NOE – Křesťanská ZŠ a MŠ Pardubice; ZŠ Masarykovo náměstí, Přelouč; ZŠ Smetanova, Přelouč; ZŠ Rosice; ZŠ Jana Václava Sticha-Punta Žehušice a ZŠ T. G. Masaryka Žiželice nad Cidlinou.


Slavnostní zahájení TECHNOhrátek ve Středním odborném učilišti zemědělském Chvaletice se uskuteční ve středu 5. června od 9 hodin v kulturním domě Chvaletice. Žáky přijdou pozdravit a motivovat k výběru oboru a školy hosté – Martin Kiss, vedoucí odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje, Zdeňka Marková, starostka města Chvaletice, Martina Malinská, ředitelka kontaktního pracoviště Úřadu práce Přelouč, Lenka Brožková, ředitelka společnosti Agrovenkov, Monika Jirásková, ředitelka Centra celoživotního vzdělávání Pardubice a Jan Janotka, ředitel SOU zemědělského Chvaletice.

Pardubickenovinky.cz informoval Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:technohrátky)