Svátek má: František

Regiony

Velikost textu:

TECHNOhrátky obsadily zámek v Chroustovicích

TECHNOhrátky obsadily zámek v Chroustovicích

TECHNOhrátky na zámku v Chroustovicích nabídly školákům ochutnávku sedmnácti oborů.

TECHNOhrátky v Chroustovicích
14. září 2023 - 11:30

Varování meteorologů před deštěm a bouřkami se ve středu 13. září naštěstí nevyplnilo a krásný areál zámku v Chroustovicích zalily sluneční paprsky. Desátá letošní zastávka projektu TECHNOhrátky v místním Odborném učilišti, které zde sídlí, se tak dočkala báječné kulisy a všechny venkovní aktivity proběhly v plném rozsahu. Stovka žáků devátých tříd ze šesti základních škol si během nestačila téměř vydechnout, neboť ji čekalo seznámení hned se sedmnácti vyučovanými obory!

„Jsou to vesměs obory, které jsou velice žádané na pracovním trhu a které sebelepší technika zatím nedokáže nahradit. Ať už si z nich vyberete kterýkoliv, zaručí vám výborné uplatnění i perspektivu,“ motivoval školáky v rámci slavnostního zahájení Martin Kiss, vedoucí Odboru školství Pardubického kraje. Společně s ním přišly účastníky povzbudit také Petra Vaňousová, ředitelka společnosti Agrovenkov, a Hana Pitrová, ekonomická ředitelka Zemědělského družstva Moras Moravany.

Seznámení s technikou i postupy
V pořadí 131. TECHNOhrátky provedly aktéry krásným prostředím chroustovického zámku, přilehlými zahradami, pozemky, skleníky a dílnami odborného výcviku. Investicemi ve výši padesáti milionů korun z Pardubického kraje zde v posledních letech vzniklo příjemné a moderní prostředí. Obory vzdělání jsou přitom určeny žákům všech typů základních škol včetně těch, kteří vycházejí ze sedmých nebo osmých tříd.
Žáci postupně navštěvovali šest speciálních stanovišť označených jako gastro, kovo, služby, truhláři, zahrada a zedníci. Na každém je však čekala minimálně čtyři dílčí pracoviště, takže zvládání činností a plnění úkolů vyžadovalo maximální nasazení, pohotovost a šikovnost.

„Děti se seznámily se strojírenskou, stavební, zahradnickou a zemědělskou technikou i mnoha pracovními postupy, Vyzkoušeli si třeba řez kulatiny kmenovou pásovou pilou, stříhání tvarů nůžkami na plech, řezání a pilování železných kroužků, zdění cihlových vazeb nebo skládání zámkové dlažby na čas,“ popsal část připravených aktivit Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

Nikdo nezůstal stranou
Zdaleka to však nebylo všechno. Děvčata si přišla na své v oboru módní dekoratérka, ale statečně se v autodílně pouštěla i do výměny či vyvažování kol u osobního automobilu. Oblíbeným stanovištěm bylo gastro, kde si žáci sami připravili jednohubky a preclíky a nazdobili si perníčky. To, co si přichystali, samozřejmě také vzápětí snědli. Nechybělo ani poznávání semen plodin, příprava bylinkového čaje, výroba pytlíčku s levandulí, podzimní přízdoba mechové koule a aranžování kytek v květináči. Velký zájem už tradičně vyvolal kontakt dětí s elegantními zástupci živočišné říše – kobylkami Arielou a Cindy.

„Tempo na všech stanovištích bylo neobyčejně vysoké, což však školáky očividně bavilo. U připravených činností se tak museli všichni vystřídat, nikdo nezůstával stranou. Tím, že v průběhu akce poznali základy všech sedmnácti vyučovaných oborů, získali dokonalý obrázek nejen o zaměření chroustovického učiliště, ale také o jeho zázemí, vybavení i učitelském sboru,“ ocenila vydařenou akci Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.V tradiční soutěži manuálních aktivit získali velký ovocný dort žáci ZŠ Smetanova, Skuteč, ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to? zvítězila výprava ZŠ Chvaletice.

Pardubickenovinky.cz informoval Mgr. Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:technohrátky)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
65%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
18%