Svátek má: Brigita

Regiony

Velikost textu:

TECHNOhrátky míří na předposlední letošní akci

TECHNOhrátky míří na předposlední letošní akci

TECHNOhrátky si v itineráři svého letošního, 5. ročníku odškrtnou už předposlední kolonku. Ve středu 8. listopadu se chystají společně s více než 130 žáky základních škol do Středního odborného učiliště Svitavy.

TECHNOhrátky
6. listopadu 2017 - 11:30

TECHNOhrátky míří na předposlední letošní akci do „království strojařů“ v SOU Svitavy. V království „opravdových strojařů“ čekají účastníky aktivity, které jim přiblíží v současnosti nesmírně žádané a atraktivní obory. Ty zde navíc v mnoha případech studují úspěšně také děvčata.

„Zatímco ve většině ostatních středních odborných škol se školáci setkávají s řemesly zahrnujícími i několik různorodých oblastí, ve Svitavách jednoznačně dominuje klasické strojírenství. Tato akce se proto stává dokonalou přehlídkou míry šikovnosti a technické zručnosti zúčastněných žáků. Také letošní připravené činnosti je nepochybně dobře prověří,“ říká Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

Firmy potřebují pětinásobek absolventů. Na šesti speciálních pracovištích se budou žáci 8. a 9. tříd seznamovat s učebními i maturitními obory instalatér, mechanik plastikářských strojů, mechanik seřizovač, nástrojař, obráběč kovů a strojní mechanik. Právě unikátní obor mechanik plastikářských strojů vyučuje tato škola jako jediná v České republice.

„Zaměstnavatelé by z těchto oborů každý rok potřebovali alespoň pětinásobek našich absolventů – tak obrovská je po nich poptávka. Velmi dbáme na to, aby se žáci v co nejvyšší míře vzdělávali na strojích, které se nejvíce podobají reálným výrobním podmínkám ve firmách. Za minulých pět let jsme uskutečnili projekty financované z EU za téměř 20 milionů korun a momentálně realizujeme další projekt na modernizaci technického vybavení v hodnotě 22 milionů korun,“ upřesňuje Leoš Říha, ředitel SOU Svitavy.

Pneumatický obvod, strojní pexeso či hlavolam. Do dějiště TECHNOhrátek zavítají výpravy těchto devíti základních škol: ZŠ Brněnec, ZŠ a MŠ Jaroměřice, ZŠ Jevíčko, ZŠ a MŠ Kameničky, ZŠ Čs. armády, Moravská Třebová, Masarykova ZŠ Polička, ZŠ Pomezí, ZŠ a MŠ Telecí a ZŠ a MŠ Trstěnice.

„Žáky čeká pestrý program a uchystané aktivity jim určitě pomohou proniknout do základů jednotlivých oborů. Vyzkouší si například zapojení pneumatického obvodu, budou provádět montáž stahováku nebo sestavení uchopovače výlisku na čas, vyzkouší si strojní pexeso i skládání hlavolamu,“ upřesňuje manuální činnosti, které čekají v dopolední části akce, Michaela Kratochvílová, manažerka projektu TECHNOhrátky. Součástí TECHNOhrátek bude také prezentace partnerské společnosti Schaeffler.


Slavnostního zahájení, které se uskuteční ve středu 8. listopadu od 9 hodin v Domově mládeže, se zúčastní tradičně významní hosté, kteří děti podpoří v jejich volbě strojírenských profesí. Aktéry TECHNOhrátek budou tentokrát radní Pardubického kraje pro školství Bohumil Bernášek, vedoucí odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje Martin Kiss, vedoucí odboru školství a kultury MÚ Svitavy Jiří Petr, ředitel kontaktního pracoviště Úřadu práce Svitavy Jan Tesař, ředitelka Centra celoživotního vzdělávání Monika Jirásková a HR specialista společnosti Schaeffler Lanškroun Pavel Adamec.

Pardubickenovinky.cz informoval Mgr. Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:technohr)