Svátek má: Norbert

Regiony

Velikost textu:

Technické a přírodovědné obory mají v Lanškrouně zelenou

Technické a přírodovědné obory mají v Lanškrouně zelenou

Na místě dílen z 60.let bylo postaveno v areálu základní školy na ulici Dobrovského v Lanškrouně „regionální polytechnické centrum".

Slavnostní otevření polytechnického centra
22. září 2019 - 11:30

Sloužit bude školám a školkám z celého regionu. V budově za 47 milionů korun se nachází dílny na zpracování dřeva a kovu i učebny pro výuku základů automatizace. Slavnostního otevření se účastnil i radní Pardubického kraje pro školství Bohumil Bernášek.

„Velice vítám aktivity, které vedou žáky základních škol k rozvoji technických dovedností a probouzejí kladný vztah k přírodním vědám. V Lanškrouně navíc mají žáci možnost zdokonalovat své dovednosti a vědomosti na třech našich středních školách s pozdějším bezproblémovým profesním uplatněním" řekl Bohumil Bernášek, radní pro školství.

Pavilon za 47 milionů korun financovala z 95 procent Evropská unie. Zbylých 5 % zaplatil zřizovatel školy, kterým je město Lanškroun. Stavět se začalo v září 2018 a hotovo bylo v červenci 2019.

„V novém pavilonu jsou dvě učebny přizpůsobené na výuku robotiky a dalších technických oborů. Dále zde máme přírodovědnou učebnu a prostory pro výuku pracovních činností jakým je vaření. V podkroví je společenská místnost, kterou mohou využít i další organizace ve městě. Přizpůsobena je na kulturní i společenské akce, nebo přednášky," sdělila ředitelka školy Dana Krátká.

Škola byla postavena v roce 1929 a už tehdy zde byly umístěny dílny na práci se dřevem a kovem. Novým centrem navazuje škola na tradici, která nebyla za 90 let její existence školy přerušena. Podle ulice, kde škola sídlí, jí děti začaly říkat „Dobrák" a tento název se brzy uchytil i mezi dospělými. Navštěvuje ji 370 žáků, z nichž téměř třetina dojíždí. Kromě nového pavilonu se může škola pochlubit rozlehlým areálem, kde se nachází zahrada, hřiště, arboretum a přírodní učebna.

Pardubickenovinky.cz o celé záležitosti informoval mluvčí Pardubického kraje Tomáš Drechsler.

(vm, Pardubickenovinky.cz, foto:Pardubický kraj)