Svátek má: Monika

Regiony

Velikost textu:

Také Pardubický kraj má bohatou lidovou kulturu

Také Pardubický kraj má bohatou lidovou kulturu

Mohlo by se zdát, že centrem lidové kultury jsou třeba jižní Čechy nebo Jižní Morava, ale právě Pardubický kraj má v této oblasti silné zastoupení.

Josef Fidler při práci
17.červen 2017 - 11:30

Na reprezentativním seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva organizace UNESCO jsou zapsány Vesnické masopustní obchůzky a masky z Hlinecka.  Na národním seznamu má náš kraj tři statky z celkových šestnácti: jmenované masopustní obchůzky, východočeské loutkářství a vodění jidáše.

Od roku 2012 tvoří Pardubický kraj také svůj krajský seznam nehmotného kulturního dědictví a od roku 2015 oceňuje řemeslníky udržující tradiční řemeslné postupy titulem Nositel tradice Pardubického kraje. Celkem je na krajském seznamu nehmotného kulturního dědictví pět statků, kromě už tří zmíněných ještě stínání kohouta a velikonoční věneček a strom ve Střemošicích.

Vedle toho máme zatím čtyři Nositele tradice – Zdeňka Bukáčka z Krouny, který vyrábí dřevěné hračky, Ladislava Chládky z Výprachtic, který dělá hračky štípané ze soustruženého bloku, Jiří Myšku ze Studnice, odborníka na sekernické práce a Davida Stejskala z Pardubic, který se zabývá tradičními tesařskými pracemi.

Také v letošní roce se oba seznamy obohatí. Mezi nehmotné kulturní dědictví bude zapsána ruční výroba žinylkových textilií v Hlinsku. „Na přerušené textilní tradice z poloviny 19. století navázal v areálu hlineckého Betléma pan Josef Fidler ve své Tkalcovně. Návštěvníci se mohou na celý proces ruční výroby podívat a jeho tradiční výrobky si také zakoupit,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a pokračoval: „Chceme co nejvíce pomoci s prezentací těchto tradičních řemesel, které se pojí s naším krajem, proto jim dáváme prostor na veletrzích cestovního ruchu nebo je nakupujeme jako prezentační dárky kraje.“


Rada Pardubického kraje odsouhlasila i dva nové Nositele tradice. „Sice jim tituly předáme až na slavnostním setkání v září na Pardubickém kraji, ale už teď mohu prozradit, že to je Lenka Kmošková, která v Sebranicích u Litomyšle plete nádoby ze slámy, a řezbář Jan Rejman z Vysokého Mýta, který vyřezává především betlémy a tradici předává i svým dcerám a vnoučatům,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Roman Línek.

Pardubickenovinky.cz informovala PhDr. Zuzana Nováková za Pardubický kraj.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:arch)