Svátek má: Vilém

Regiony

Velikost textu:

Svitavské TECHNOhrátky se nesly ve znamení strojírenských profesí

Svitavské TECHNOhrátky se nesly ve znamení strojírenských profesí

Odpovědět před 108 žáky osmých tříd na otázku, proč začít studovat na Středním odborném učilišti Svitavy, bylo snadné.

Svitavské TECHNOhrátky
20. května 2023 - 11:30

Všichni zájemci, kteří sem ve středu 17. května dorazili na čtvrté letošní TECHNOhrátky, se dozvěděli, že učiliště má nejvíce podporovaných studentů ze všech škol v pardubickém regionu, neboť krajská stipendia se vztahují na obory mechanik plastikářských strojů, obráběč kovů, strojní mechanik a nástrojař. A také jako jediná vzdělávací instituce v České republice nabízí právě unikátní obor mechanik plastikářských strojů.

Úvod akce ozdobila slavnostní událost, když organizátoři projektu přivítali jubilejního, 16 000. účastníka, jenž se dosud do projektu v jeho jedenáctileté historii zapojil. Stal se jím „osmák“ ze ZŠ a MŠ Damníkov Martin Worek.

„Jsem už na svých třetích TECHNOhrátkách. Byl jsem předtím v Letohradu a Králíkách. Ve Svitavách to bylo super, nejvíc se mi líbilo na stanovišti obráběčů kovů. Zúčastnil jsem se i soutěže ve skládání hlavolamu. Technika a práce rukama se mi líbí, určitě půjdu po základní škole na průmyslovku. Nejvíc mě baví pájení, doma v dílně sestavuji integrované obvody. Uvažuji o oboru elektrikář nebo automechanik, ale budu přemýšlet i o nabídce SOU Svitavy,“ svěřil se šikovný školák a zatím poslední z „technohrátkovských“ jubilantů.

Zajímavé činnosti v moderním prostředí
Svitavské TECHNOhrátky se nesly ve znamení strojírenských profesí a děti z devíti základních škol s nimi přicházely do kontaktu prostřednictvím nejrůznějších manuálních aktivit. V rámci pestrého programu se dozvěděly, co je sklíčidlo, dvouramenný stahovák, uchopovač výlisků, ale také hydraulika, pneumatika a práce na soustruhu.

V dílnách bylo na první pohled patrné, že škola se v poslední době vybavila moderními technologiemi srovnatelnými s předními zaměstnavateli. Od roku 2018 se investovalo do modernizace budov a nového strojního vybavení více než 36 milionů korun.

„Buďte si jisti, že absolvent této školy nebude mít nikdy v budoucnosti nouzi o práci. Naopak, zaměstnavatelé se o něho doslova poperou,“ ubezpečil mladé aktéry Martin Kiss, vedoucí odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje.

Žáci se hned od začátku pustili s nasazením do připravených činností. V dílně strojních mechaniků například na čas sestavovali dvouramenný stahovák a někteří dokonce pokořili maximální bodovou hranici sta vteřin. Na stanovišti věnovanému obsluze a programování CNC strojů je hodně bavily skládačky obrázků na počítačích. Na stanovišti pneumatiky a hydrauliky si vyzkoušeli zapojit na čas pneumatický okruh. V dílně obráběčů kovů byl připravený soustruh, na kterém si mohli vlastnoručně vyrobit panáčka. Na pracovišti mechanik plastikářských strojů je čekalo sestavení uchopovače výlisků na čas.

Součástí akce byla také prezentace společnosti Schaeffler Production CZ, která je jedním ze strategických partnerů učiliště. V tradičních soubojích o vítězné trofeje v podobě velkých ovocných dortů zvítězili v manuálních soutěžích žáci ZŠ a MŠ Kameničky. Ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?! se nejvíce dařilo výpravě z Masarykovy ZŠ Polička.Za svou existenci dosud uspořádaly TECHNOhrátky 125 akcí v šestadvaceti středních odborných školách v Pardubickém kraji. Při těchto seznamkách s řemesly prezentovaly aktivním způsobem ukázky 69 oborů z oblasti strojírenství, stavebnictví, elektrotechniky, zemědělství, zahradnictví, gastronomie a služeb. Zúčastnilo se jich celkem 16 054 žáků ze 121 základních škol – 113 jich přitom bylo z Pardubického kraje a mj. dvě také z polských měst Miedzylesie a Domaszków.

Pardubickenovinky.cz informoval Mgr. Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:technohratky)Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
51%
Ne
transparent.gif transparent.gif
24%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
25%