Svátek má: Vendelín

Regiony

Velikost textu:

Sokolská vlajka zavlála nad Krajským úřadem

Sokolská vlajka zavlála nad Krajským úřadem

Od loňského roku je 8. říjen připomínán jako Památný den sokolstva a je zařazen do kalendáře významných dnů České republiky.

Hejtman Martin Netolický se zástupci Sokolské župy
9. října 2020 - 11:30

Na Krajském úřadě Pardubického kraje proto stejně jako v loňském zavlála sokolská vlajka. Tu s hejtmanem Martinem Netolickým vztyčili zástupci Sokolské župy Východočeské – Pippichovy.

„Sokolové jsou pro nás velmi důležitým partnerem, jelikož prostřednictvím jednotlivých jednot zajišťují sport pro všechny, ale i udržování morálních, společenských a kulturních hodnot. Jsem rád, že se v loňském roce podařilo prosadit, aby byl 8. říjen připomínán jako Památný den sokolstva na připomínku tragických událostí roku 1941, kdy gestapo zatklo přes 1 500 členů České obce sokolské,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Obdobným způsobem se 10. března připojujeme k mezinárodní kampani Vlajka pro Tibet, která připomíná povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu,“ řekl hejtman.

Památný den sokolstva je poctou všem členům a členkám Sokola, kteří během téměř 160 let existence spolku obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost. Datum 8. října bylo zvoleno jako připomínka tragických událostí roku 1941.V noci ze 7. na 8. října 1941 zatklo gestapo v rámci “Akce Sokol” přes 1500 sokolských činovníků. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů. Plných 93 procent z nich do konce války zahynulo. Ještě během této noci podepsal Reinhard Heydrich úřední výměr o rozpuštění České obce sokolské, kterou nacisté považovali za nejnebezpečnější domácí organizaci, jejíž organizační aparát sloužil v masovém měřítku odbojovému hnutí.

Pardubickénovinky.cz informoval Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:pk)